پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

خرید نفت چین از ایران رکورد زد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، آمارهای موسسه گلوبال پلاتس نشان می دهد، واردات نفت چین از ایران در ماه اوت و در آستانه آغاز تحریم های نفت آمریکا علیه ایران به رقم بی سابقه ۸۷۴ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

آخرین رکورد ثبت شده برای خرید نفت چین از ایران مربوط به آوریل ۲۰۱۴ است که این کشور ۸۰۳ هزار بشکه در روز از ایران نفت خریده بود.

بدین ترتیب میزان نفت خریداری شده چین از ایران در بازه زمانی ژانویه با اوت روزانه ۳۰۴.۰۵ میلیون بشکه بوده که ۳۲.۲ درصد بالاتر از ۲۲۹.۹۹ میلیون بشکه خریداری شده در کل سال ۲۰۱۷ بوده است.

یک تحلیلگر هنگ کنگی در این باره گفت: «بعید است در ادامه ماه های سال این رقم باز هم افزایش یابد، و رکورد ثبت شده در ماه اوت احتمالا به این دلیل بوده که خریداران چینی می خواستند در آستانه آغاز تحریم ها در ماه نوامبر تا حد ممکن از ایران نفت خریداری کنند.»

این گزارش حاکی است، مشتریان چینی احتمالا در ماه اوت، ۱۷.۴۲ میلیون بشکه یعنی ۵۸۱ هزار بشکه در روز از ایران نفت بارگیری کرده اند که در ماه سپتامبر به سواحل چین خواهد رسید. این خریدها از جمله شامل یک سوپرتانکر به مقصد میانمار است.

بخش عمده نفت وارداتی از ایران به چین توسط پالایشگاه های چینی مصرف می شود و مابقی در مخازنی که توسط شرکت ملی نفت ایران اجاره شده است ذخیره می گردد.

انتظار می رود به رغم تحریم ها، چین همچنان بزرگترین مشتری نفت ایران با قی بماند، زیرا پکن همواره گفته که روابط تجاری میان دو کشور با وجود تحریم ها روند عادی خود را ادامه می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.