پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

خرید نفت هند از ایران ۲ ماه پیش از اجرای تحریم نفتی نصف می‌شود

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی که دهلی نو در تلاش است تا بتواند از تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران معاف شد، پالایشگاه های هندی بارگیری ماهانه نفت از ایران در ماه های سپتامبر و اکتبر را نسبت به اوایل امسال به حدود نصف کاهش خواهند داد.

بارگیری نفت ایران به مقصد هند در ماه جاری و ماه آینده میلادی به کمتر از ۱۲ میلیون بشکه در هر ماه خواهد رسید. این در حالی است که در بازه زمانی آوریل تا اوت، هند خرید نفت از ایران را افزایش داده بود.

آمریکا در حال اعمال فشار بر مشتریان نفتی ایران است تا آنها خرید نفت از ایران را متوقف کنند. تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران از اوایل ماه نوامبر به اجرا گذاشته خواهد شد.

هند، دومین مشتری بزرگ نفت ایران پس از چین، تحریم های جدید آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی شناسد، اما برای محروم نشدن از سیستم مالی آمریکا ناگزیر است برای معاف شدن از تحریم ها تلاش کند.

وزارت نفت هند در ماه ژوئن به پالایشگاه های این کشور اعلام کرد که خود را برای «کاهش شدید یا کامل» خرید نفت از ایران از ماه نوامبر آماده کنند.

آمریتا سن، تحلیلگر نفتی در موسسه انرژی اسپکتس در این باره گفت: «برخی پالایشگاه ها یا کل نفتی که بر اساس قرارداد سالانه باید از ایران می خریدند را خریداری کرده اند و یا تا حد زیادی محموله ها را از قبل بارگیری کرده اند و این به آنها اجازه می دهد تا در صورت نیاز و یا تا زمان مشخص شدن سرنوشت معافیت های اعطایی، بارگیری نفت از ایران را به صفر برسانند.»

منابع دولتی گفتند، هند در نشست های هفته های اخیر با مقامات آمریکایی تصریح کرده اند که قادر به توقف کامل خرید نفت از ایران نیستند، زیرا هند به دلیل کاهش ارزش روپیه با مشکلات مالی قابل توجهی مواجه است و ایران هم نفت را با تخفیف به دهلی نو می فروشد.

این منابع افزودند، اما اگر آمریکا حاضر به تلطیف موضع خود نشود، هند چاره دیگری جز توقف خرید نفت از ایران نخواهد داشت.

آمارهای به دست آمده از منابع تجاری حاکی است، هند در بازه زمانی آوریل تا اوت روزانه حدود ۶۵۸ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده و با توجه به کاهش احتمالی خرید نفت از ایران در ماه های سپتامبر و اکتبر، میزان متوسط خرید روزانه هند از تهران در طی این دو ماه، با حدود ۴۵ درصد افت به ۳۶۰ تا ۳۷۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

منابع نزدیک گفتند، پالایشگاه های هندی قبلا برنامه بارگیری های ماه اکتبر خود را به شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده اند.

بر این اساسا، شرکت ایندین اویل می خواهد در ماه های سپتامبر و اکتبر هر ماه ۶ میلیون بشکه خریداری کند، در حالی که شرکت مانگالور هر ماه ۳ میلیون بشکه نفت از ایران بارگیری خواهد کرد.

شرکت ایندین اویل همچنین در ماه اکتبر یک میلیون بشکه نفت برای شرکت تابعه خود، یعنی چنای پترولیوم از ایران وارد خواهد کرد.

شرکت بهارات پترولیوم نیز در ماه سپتامبر یک میلیون بشکه نفت از ایران خواهد خرید، اما در ماه اکتبر نفتی از ایران وارد نخواهد کرد.

شرکت نایارا انرژی هند که بخشی از سهام آن متعلق به شرکت رزنفت روسیه است قصد دارد در ماه های سپتامبر و اکتبر هر ماه یک میلیون بشکه نفت از ایران خریداری نماید. اما این شرکت از ماه نوامبر خرید نفت از ایران را به طور کامل متوقف خواهد کرد.

شرکت های هندوستان پترولیوم، ریلاینس اینداستریز، و میتال انرژی برنامه ای برای خرید نفت از ایران در این دو ماه ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.