پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

یک حلقه چاه نفتی پس از ۳۰ سال در منطقه سیری احیا شد

یک حلقه چاه تولیدی بسته در منطقه سیری با تلاش شبانه‌روزی و برنامه‌ریزی‌های دقیق متخصصین داخلی، پس از ۳۰ سال احیاء شد و در مدار تولید قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شرکت ملی نفت ایران، امیر پژمان اکبری، کارشناس ارشد مهندسی بهره‌برداری منطقه سیری با اشاره به تلاش‌ واحدهای مهندسی و عملیاتی منطقه سیری، برای احیای چاه B۴ گفت: این چاه هم‌اکنون پس از ۳۰ سال با تولید تقریبی ۶۰۰ بشکه در روز در مدار تولید است و با کم شدن درصد آب تولیدی، امکان افزایش تولید تا ۷۰۰ بشکه در روز از این چاه وجود دارد.
وی با اشاره به پایش روزانه این چاه به منظور تولید بهینه و پایدار، در مورد تاریخچه چاه B۴ میدان دنا (سکوی نفتی نصر ۲) منطقه سیری گفت: این چاه در دی‌ماه ۱۳۵۶ حفاری و به صورت طبیعی تکمیل شد و از اوایل سال ۱۳۵۷ در خط تولید قرار گرفت.
اکبری بیان کرد: بررسی تاریخچه تولید چاه حاکی از تولید متناوب آن به دلیل افت فشار سرچاهی بود، به طوری که این چاه تا اواخر ۱۳۶۵ به صورت مقطعی باز و بسته می‌شد و در نهایت با میانگین تولید ۲۵۰ بشکه در روز در تاریخ ۱۸ بهمن‌ماه ۱۳۶۵ به طور کامل از خط تولید خارج شد.
وی در مورد احیای این چاه گفت: حفاری مجدد چاه B۴ به دلیل مچالگی لوله جداری آن در عمق ۴ هزار فوتی، در سال ۷۱ توسط دکل FD۳انجام شد و پس از نصب لوله آستری ۷ و ۵ اینچ، به دلیل مشکلات دکل و بدون انجام عملیات نمودارگیری و مشبک‌کاری، چاه ناقص شد و از این مقطع زمانی به بعد نام آن به B۴b تغییر یافت.
کارشناس ارشد مهندسی بهره برداری منطقه سیری با بیان اینکه عملیات مشبک‌کاری چاه B۴b در سال ۱۳۸۱ توسط دکل الوند انجام شد، گفت: به دلیل عدم تزریق‌پذیری چاه پس از انجام آزمایش تزریق‌پذیری با آب دریا، عملیات اسیدکاری از برنامه خارج شده و چاه به صورت طبیعی تکمیل شد و همچنان بدون تولید و بسته باقی ماند.
وی افزود: در دور جدید کار روی این چاه از اواخر ۸۹ و اوایل سال ۹۰، نمودارگیری چاه با توجه به احتمال نامناسب بودن بازه مشبک‌کاری و ارتباط نداشتن چاه با مخزن میشریف، برنامه‌ریزی شد.
اکبری ادامه داد: پس از بیرون کشیدن رشته تکمیلی و پاک‌سازی چاه، عملیات نمودارگیری برای مشخص کردن سر سازند و مقدار اشباع سیال، در مردادماه ۱۳۹۰ با برنامه‌ریزی و نظارت مهندسی بهره‌برداری سیری انجام شد و نتایج نمودارگیری، نشان‌دهنده درصد اشباع مناسب نفت در قسمت لایه میشریف بالایی و مشبک‌کاری قبلی آن در ناحیه با درصد آب بالا بود، بنابراین پیشنهاد شد عملیات مشبک‌کاری دوباره در بازه جدید انجام شود که این عملیات پس از پیگیری‌های فراوان، در دی‌ماه ۱۳۹۳ انجام و چاه با پمپ درون‌چاهی تکمیل شد.
وی به ادامه این فعالیت اشاره کرد و افزود: پس از تکمیل، پمپ چاه روشن اما به دلیل مشاهده نکردن سیال در سطح و افزایش دمای موتور، خاموش شد و با توجه به شرایط استارت چاه و همچنین تزریق‌پذیری پایین آن در طول عملیات تکمیل (گزارش‌های دکل الوند)، عملیات اسیدکاری در دو مرحله و با محدودیت‌های زیاد به دلیل وجود پمپ درون‌چاهی انجام شد.
اکبری تصریح کرد: پس از اسیدکاری، تزریق‌پذیری چاه به میزان چشمگیری افزایش یافت ولی استارت مجدد پمپ درون‌چاهی در چندین مرحله به دلیل عدم مشاهده سیال و افزایش مجدد دمای موتور، نتیجه‌ای در برنداشت.
کارشناس ارشد مهندسی بهره برداری منطقه سیری گفت: با بررسی پارامترهای سرچاهی و درون‌چاهی، با احتمال اشکال مکانیکی یا برقی پمپ و موتور و یا سوراخ بودن لوله مغزی چاه پیشنهاد شد چاه با پمپ کوچک‌تر تکمیل شود و در نهایت عملیات تکمیل مجدد چاه توسط دکل الوند در اردیبهشت‌ماه ۹۵ انجام و پمپ با ظرفیت پایین‌تر در آن نصب شد.
وی در پایان گفت: پس از استارت پمپ درون‌چاهی در روز شنبه اول خردادماه، برای نخستین بار سیال در سطح مشاهده و بعد از تنظیم چوک، چاه به خط لوله دریایی هدایت شد. گفتنی است، چاه C۱۰ میدان دنا (سکوی نصر ۳) نیز در سال ۱۳۹۳ با انجام عملیات مشابهی پس از ۲۴ سال راه‌اندازی شد و هم‌اکنون با تولید تقریبی ۶۵۰ بشکه در روز در خط تولید است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.