پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

حفر طولانی‌ترین چاه نفت

0

روسنفت طولانی‌ترین چاه دنیا را در ساخالین حفر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز»شرکت روسی روس‌ نفت به عنوان یکی از اعضای کنسرسیوم ساخالین۱، توانست طولانی‌تریی چاه دنیا را با موفقیت تکمیل کند.

بر همین اساس، این چاه در سکوی اورلان در میدان نفتی شایو در دریای اُختسک حفر شده است.

طول این چاه به همراه بخش‌های تکمیلی افقی آن ۱۵ هزار متر است که در دنیا یک رکورد محسوب می‌شود. این یک چاه فوق پیچیده است که شاخص حفاری هدایتی DDI آن برابر با ۸.۰ است.

شروع عملیات حفاری در ساخالین۱ از ۲۰۰۳ بود و با درنظر گرفتن رکورد جدید، کنسرسیوم ساخالین۱ در مجموع توانسته ۹ چاه از ۱۰ چاه بزرگ دنیا را حفر کند.

به دلیل تکنولوژی‌های به کار رفته در حفر این چاه، این چاه یکی از چاه‌هایی است که سرعت حفاری در آن بالا بوده است. تکنولوژی «حفاری سریع» به کار رفته در این چاه، ترکیبی از مدل‌سازی با کیفیت بالا از پارامترهای فیزیکی حفاری با رویکردی ساختاری به طراحی چاه است.

این پروژه از سال ۲۰۱۳ توانسته ۵ رکورد جهانی به ثبت برساند. در اوریل ۲۰۱۵ هم توسعه چاه O-14 به طول ۱۳۵۰۰ متر انجام شد و در سال ۲۰۱۴ هم چاه Z-14 به طول ۱۳هزار متر تکمیل شد. در سال ۲۰۱۳ چاه‌های Z-43 و Z42 حفاری شدند که طول آن‌ها به ترتیب ۱۲۴۵۰ و ۱۲۷۰۰ متر بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.