پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

حفاری یک حلقه چاه توسعه‎ای جدید در میدان گازی کیش

0

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران از حفاری یک حلقه چاه توسعه ای جدید با نظرکارفرما در کلاستر B میدان گازی کیش خبر داد.
به گزارش شانا، محمدرضا تاکایدی، با بیان این که هم اکنون ۱۳ حلقه چاه به اضافه یک حلقه چاه در میدان گازی کیش در حال حفاری است، گفت: پیش از این، تعداد چاههای این میدان، ۱۲ به اضافه یک حلقه چاه بود که با نظر کارفرما، حفاری یک حلقه چاه جدید به منظور افزایش برداشت و توسعه مخزن به برنامه حفاری اضافه شده است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران افزود: پروژه کیش یکی از پروژه های کلید در دست شرکت ملی حفاری ایران است که در اجرای آن، تاکنون ۷۵ درصد حفاری چاهها به صورت یکپارچه انجام شده است.

وی با اشاره به اجرای عملیات حفاری و تکمیل این چاهها براساس استانداردهای لازم بویژه در بحث حفاظت از محیط زیست، اظهارکرد: این میدان به جدیدترین سیستمهای مدیریت پسماند مجهز است.

تاکایدی متراژ حفاری در چاههای میدان گازی کیش را حدود ۵۴ هزار متر اعلام کرد و گفت: هم اکنون متراژ حفاری در کلاستر A و با استفاده از دستگاه ۶۹ فتح، ۲۶ هزار و ۱۹۸ متر و در کلاستر B و با استفاده از دستگاه ۶۱ فتح، ۲۷ هزارو ۷۳۱ متر است.

به گزارش شرکت ملی نفت ایران، وی یادآور شد: عملیات حفاری چاههای گازی میدان کیش به صورت یکپارچه و همزمان با استفاده از ریل کشنده ( Pony Base) انجام می شود.

برنامه توسعه میدان گازی کیش در سه فاز پیش بینی شده است و عملیات تکمیل چاههای حفاری شده در راستای اجرایی شدن فاز نخست توسعه این میدان انجام می شود.

طرح توسعه میدان گازی کیش با هدف انتقال گاز تولیدی از این میدان به وسیله خطوط لوله زیرزمینی و دریایی و انتقال گاز ترش به پالایشگاه گاز (واقع در منطقه گرزه)، همچنین فرآورش گاز ترش در پالایشگاه به منظور تولید گاز سبک برای صادرات و یا مصارف داخلی در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار دارد.

میدان گازی کیش در ٣٠ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد و پس از میدان پارس جنوبی، بزرگترین میدان گازی خلیج فارس به شمار می رود.ش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.