پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

حریق در کانادا بازار نفت را داغ کرد…

0

حوادث گوناگون، از جمله آتش سوزی در کانادا و حمله گروه های نظامی به تأسیسات نفتی نیجریه، سبب شد با وجود استمرار عرضه بیش از حد نفت در بازارهای جهانی، روند افزایشی قیمت نفت در هفته گذشته نیز ادامه یابد.
با وجود هشدار اوپک درباره استمرار عرضه بیش از حد نفت در بازارهای جهانی، عواملی همچون آتش سوزی در مناطق نفتخیز کانادا، اختلال در تولید نفت لیبی به دلیل اختلافهای سیاسی و کاهش تولید نفت نیجریه به پایین ترین حد در دو دهه اخیر، سبب شدند قیمت نفت در هفته گذشته نسبت به هفته پیش از آن بیشتر باشد.

در مجموع، قیمت شاخص نفت خام برنت در پایان هفته منتهی به ٢۴ اردیبهشت، دو دلار و ۵١ سنت نسبت به قیمت پایانی هفته پیش از آن بیشتر بود و قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی نیز از یک دلار و ۶١ سنت رشد هفتگی برخورد شد.

در آغاز معاملات هفته گذشته، گمانه زنیها درباره استمرار رشد ذخیره سازی نفت در آمریکا سبب شد پیامدهای افزایشی ناشی آتش سوزی در کانادا، به حاشیه رانده شود و قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه (٢٠ اردیبهشت) کاهش یابد.

قیمت شاخص نفت خام برنت در این روز چهار درصد و قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی آمریکا سه درصد افت را تجربه کردند. کاهش حدود یک میلیون بشکه از تولید روزانه نفت کانادا سبب شده بود در ساعتهای نخست معاملات دوشنبه، قیمت نفت بیش از دو درصد رشد داشته باشد. کانادا بیشتر نفت خود را به آمریکا صادر می کند.

با این همه، برخی تحلیلگران اعلام کردند که ظرفیت بازار نفت برای ادامه رشد قیمت نفت، محدود است.

قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی برای تحویل در ماه ژوئن، با یک دلار و ٢٢ سنت کاهش، به ۴٣ دلار و ۴۴ سنت رسید. قیمت شاخص نفت خام برنت نیز با یک دلار و ٧۴ سنت افت، در سطح ۴٣ دلار و ۶٣ سنت برای هر بشکه تثبیت شد.

در آغاز معاملات این روز، قیمت شاخص نفت خام آمریکا توانست پس از مدتها، از قیمت نفت خام برنت پیشی بگیرد، زیرا اختلال در صادرات نفت کانادا سبب شد عرضه نفت در ایالات متحده محدود شود. این در حالی است که به طور معمول، قیمت شاخص نفت خام برنت بالاتر از شاخص دبلیو تی آی است.

برخی کارشناسان اعلام کردند که اختلال در صادرات نفت کانادا، می تواند همچنان تأثیری افزایشی بر قیمت نفت داشته باشد، زیرا مسئولان کانادایی اعلام کرده اند که بازگرداندن تولید این کشور به سطح عادی، دشوار خواهد بود.

انتشار گزارش مؤسسه جنسکیپ درباره افزایش یک میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه ای سطح ذخیره سازی نفت در پایانه کوشینگ در ایالت اوکلاهوما آمریکا، مهمترین عاملی بود که بر قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه تأثیر گذاشت.

از سوی دیگر، پیش بینی می شود که مجموع ذخیره سازی نفت در آمریکا در هفته منتهی به ١٧ اردیبهشت، از ۵٠٠ هزار بشکه افزایش برخوردار شده و ۵۴٣ میلیون بشکه رسیده باشد.

انتصاب خالد الفالح به عنوان وزیر نفت جدید عربستان نیز معامله گران را نگران کرد، زیرا گفته می شود که مأموریت اصلی الفالح این است که سهم عربستان را از بازارهای نفت جهان افزایش دهد و قرار نیست کنترل قیمت را در اولویت قرار دهد.

در ماه آوریل سال گذشته میلادی، قیمت نفت با ٨٠ درصد رشد، یکی از سریعترین روندهای افزایشی خود را در چند سال اخیر تجربه کرده بود. افت تولید نفت آمریکا، اختلال در عرضه نفت در لیبی و کشورهای آمریکای جنوبی و کاهش ارزش دلار، مهمترین عوامل رشد قیمت نفت در دوره یاد شده بودند.

با این همه، در ماه مه سال جاری میلادی این روند متوقف شد، زیرا رشد تولید نفت از سوی تولیدکنندگان بزرگ نفت همچون روسیه و کشورهای خاورمیانه سبب شد نگرانیها درباره عرضه بیش از حد نفت در بازارهای جهانی دوباره بر انگیخته شود.

در معاملات روز سه شنبه (٢١ اردیبهشت)، قیمت شاخص نفت خام برنت از چهار درصد رشد و قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی آمریکا از دو درصد رشد برخوردار شدند که موج خرید نفت به دلیل احتمال محدودیت رشد ذخیره سازی نفت در آمریکا، مهمترین دلیل آن بود.

اختلال در عرضه نفت کانادا، نیجریه و دیگر مناطق جهان نیز به رشد قیمت نفت کمک کرد. رشد قیمت نفت خام برنت در این روز، بزرگترین رشد روزانه قیمت در یک ماه اخیر به شمار می آید.

با این همه، پس از پایان معاملات روز سه شنبه، مؤسسه نفت آمریکا (ای پی آی) در گزارشی اعلام کرد که سطح ذخیره سازی نفت خام این کشور با سه میلیون و ۴۵٠ هزار بشکه افزایش، به رقم بی سابقه ۵۴٣ میلیون و ١٠٠ هزار بشکه رسیده است. کارشناسان پیش بینی می کردند که این ذخایر، ٧١۴ هزار بشکه رشد داشته باشند.

قیمت شاخص نفت خام برنت با یک دلار و ٨٠ سنت افزایش، به ۴۵ دلار و ۵٢ سنت رسید. قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی آمریکا نیز از یک دلار و ٢٢ سنت رشد برخوردار و در سطح ۴۴ دلار و ۶۶ سنت برای هر بشکه تثبیت شد.

در این روز قیمت فرآورده های نفتی نیز در بازار آمریکا از رشد برخوردار شد و قیمت بنزین سه درصد و قیمت سوخت گرمایشی چهار درصد افزایش یافت.
شرکتهای نفتی فعال در ایالت آلبرتا کانادا که به دلیل آتش سوزی کار خود را متوقف کرده بودند، به تدریج فعالیت خود را از سر می گیرند و شرکت شل، نخستین شرکتی بود که پس از پایان آتش سوزی، تولید خود را در این منطقه آغاز کرد.

حمله به زیرساختهای نفتی نیجریه نیز سبب شده است تولید نفت این کشور که بزرگترین تولید کننده نفت قاره آفریقا به شمار می آید، به پایین ترین حد خود در ٢٢ سال اخیر برسد.

روز چهارشنبه (٢٢ اردیبهشت) قیمت شاخص نفت خام برنت برای دومین روز پیاپی، از چهار درصد رشد برخوردار شد، زیرا دولت آمریکا اعلام کرد که سطح ذخیره سازی نفت خام در این کشور برای نخستین بار در دو ماه اخیر، کاهش یافته است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که سطح ذخیره سازی نفت خام این کشور در هفته منتهی به ١٧ اردیبهشت، سه میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه کاهش یافته است. این آمار، بر خلاف انتظار کارشناسان بود.

قیمت شاخص نفت خام برنت با دو دلار و ٨ سنت رشد، در سطح ۴٧ دلار و ۶٠ تثبیت شد. قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی نیز با یک دلار و ۵٧ سنت افزایش، در سطح ۴۶ دلار و ٢٣ سنت برای هر بشکه تثبیت شد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی جداگانه، پیش بینی کرد که میانگین قیمت نفت خام برنت در سال ٢٠١٧ میلادی به ٧۶ دلار برای هر بشکه می رسد.
چالش تولیدکنندگان کانادایی برای آغاز دوباره عرضه نفت از یک سو و تعطیلی یک خط لوله نفت در نیجریه از سوی دیگر، به رشد قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه کمک کردند.

در معاملات پر نوسان روز پنجشنبه (٢٣ اردیبهشت)، قیمت نفت یک درصد افزایش یافت و شاخص نفت خام آمریکا، بالاترین قیمت خود را در ۶ ماه اخیر تجربه کرد.

برخی پیش بینی ها درباره کاهش عرضه نفت در جهان و اختلال در تولید نفت نیجریه، مهمترین عواملی بودند که به رشد قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه کمک کردند.

قیمت شاخص نفت خام برنت در این روز با ۴٨ سنت افزایش، به ۴٨ دلار و هشت سنت رسید. قیمت شاخص دبلیو تی آی آمریکا نیز با ۴٧ سنت رشد، به ۴۶ دلار و ٧٩ سنت رسید.

برخی کارشناسان پیش بینی کردند که اگرچه ممکن است قیمت شاخص دبلیو تی آی تا ۵١ دلار برای هر بشکه نیز افزایش یابد، در بلند مدت می توان انتظار سقوط شدید قیمت این شاخص در یک ماه آینده را داشت.

افزایش برآورد آژانس بین المللی انرژی درباره رشد تقاضای انرژی جهان در سال جاری میلادی نیز از دیگر عوامل رشد قیمت نفت در معاملات روز پنجشنبه بود. این آژانس برآورد خود از رشد تقاضای روزانه انرژی جهان را از یک میلیون و ١۶٠ هزار بشکه، به یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه افزایش داد.

با این همه، عواملی همچون گزارش مؤسسه جنسکیپ درباره افزایش سطح ذخیره سازی نفت در پایانه کوشینگ در ایالت اوکلاهوما آمریکا از یک سو و افزایش ارزش دلار از سوی دیگر، جلوی رشد بیشتر قیمت نفت را در معاملات روز پنجشنبه گرفتند.

افت قیمت نفت در آخرین روز هفته گذشته (جمعه ٢۴ اردیبهشت) سبب شد روند افزایشی قیمت این کالا در سه رو پیش از آن متوقف شود.

مهمترین دلیل افت قیمت نفت در معاملات روز جمعه، افزایش ارزش دلار بود. با توجه به قیمت گذاری نفت به دلار، افزایش ارزش این ارز سبب می شود هزینه خرید نفت برای دارندگان ارزهای دیگر افزایش یابد و این مسئله، مطلوبیت نفت خام را پایین می آورد.

اوپک نیز در گزارشی اعلام کرد که مجموع تولید نفت اعضای این سازمان در ماه آوریل سال جاری میلادی به ٣٢ میلیون و ۴۴٠ هزار بشکه در روز رسیده که ١٨٨ هزار بشکه نسبت به ماه مارس سال جاری میلادی بیشتر است. این رقم، بالاترین سطح تولید این سازمان از سال ٢٠٠٨ میلادی تا کنون به شمار می آید.

این سازمان همچنین اعلام کرد ممکن است در سال جاری میلادی وضعیت عرضه مازاد نفت در بازارهای جهانی وخیمتر شود، زیرا رشد عرضه اعضای این سازمان هرگونه افت عرضه کشورهای غیر عضو اوپک را جبران می کند.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت در این روز با ٢٠ سنت کاهش، به ۴٧ دلار و ٨٨ سنت و قیمت شاخص دبلیو تی آی آمریکا با ۴٣ سنت کاهش، به ۴۶ دلار و ٢٧ سنت رسید.

اعلام وضع اضطراری برای تولید نفت شرکت شورون در نیجریه به دلیل آسیب یک خط لوله این شرکت، از جمله عواملی بود که افت قیمت نفت در معاملات روز جمعه را مهار کرد.

در همین زمینه، کمی آدئوسان، وزیر دارایی نیجریه، اعلام کرد که حمله گروههای نظامی سبب شده است تولید نفت این کشور از دو میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز به یک میلیون و ۶۵٠ هزار بشکه در روز کاهش یابد.

عواملی همچون آتش سوزی در کانادا و کاهش عرضه نفت نیجریه و لیبی، سبب شده اند که سطح اختلال غیر مترقبه در عرضه نفت جهان در ماه جاری میلادی به بالاترین حد خود در پنج سال اخیر برسد.

طبق برآورد بانک آمریکایی جفریز، آتش سوزی در کانادا نزدیک به یک میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه از تولید نفت این کشور را به طور موقت متوقف کرده و حتی اگر خط لوله های این کشور هیچ آسیبی ندیده باشند، بازگشت تولید آن به سطح عادی، چند هفته طول می کشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.