پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

حادثه پتروشیمی بوعلی سینا آلودگی زیست محیطی نداشت

0

معاون مدیرکل اچ اس یی وزارت نفت در امور محیط زیست، تاثیر آلودگی ناشی از آتش سوزی در پتروشیمی بوعلی سینا ماهشهر را روی سلامتی شهروندان و کارکنان منطقه بی اثر خواند.
به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شانا، محمدتقی جعفرزاده با بیان این مطلب اظهار کرد: بررسی های انجام شده از تاثیر آلودگی و غلظت آلاینده های آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا روی سلامتی کارکنان و مراکز جمعیتی از سوی گروه کارشناسی وزارت نفت در امور محیط زیست نشان می دهد دود ناشی از آتش سوزی هیچ تاثیری روی سلامتی کارکنان نداشته است.

وی گفت: نفتا شامل محدوده وسیعی از هیدروکربن‌های خطی و آروماتیک است که با توجه به اطلاعات طراحی، حدود ۵,٨ درصد وزنی آن را آروماتیک تشکیل می‌دهد. اگرچه وجود ترکیبات سبک هیدروکربنی در نفتا سبب بهسوزی آن می‌شود اما در عین حال وجود ترکیبات سنگین و آروماتیک و نبود شرایط مناسب احتراق کامل، می توانست سبب انتشار ترکیبات آلی فرار (VOC) و همچنین انتشار ذرات کربن و دوده ‌شود.

جعفرزاده تصریح کرد: در این حادثه آتش سوزی شرایط احتراق کامل ترکیبات هیدروکربنی مهیا نبوده و انتظار می رفت مقداری آلاینده‌های VOC نیز وارد جو شود که در صورت مواجهه شهروندان با آن احتمال آسیب به سلامتی آنها می شد.

معاون اداره کل HSE وزارت نفت در امور محیط زیست در ادامه یادآور شد: جهت وزش باد و مسیر انتقال آلودگی ناشی از آتش سوزی نسبت به موقعیت مکانی بندر امام و شهر سربندر از سوی دستگاه‌های سنجش مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نشان می دهد وزش باد غالب منطقه در همه ساعات آتش سوزی از سمت غرب و شمال غربی به سمت شرق و جنوب شرقی بوده و آلودگی ناشی از دود آتش کاملا به دور از مراکز جمعیتی بوده است.

به گفته وی، نتایج به دست آمده از بررسی ها و اندازه گیریهای انجام شده نشان می دهد که غلظت آلاینده ها در بازه زمانی آتش سوزی در سطح منطقه بسیار کمتر از حدود مواجهه شغلی بوده و سلامتی کارکنان و مراکز جمعیتی را تهدید نکرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.