پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

جکت مشعل سکوی ۱۳C پارس جنوبی بارگیری شد

0

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی از پایان عملیات بارگیری جکت مشعل ۱۳C این فاز از یارد صدرا خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاعات وفن آوری فراساحل به نقل از شانا، پیام معتمد اعلام کرد: جکت سه پایه مشعل موقعیت C به وزن ۴۴۶ تن و ارتفاع ۶۹ متر روز شنبه (۱۳ آبان‌ماه) به‌وسیله جرثقیل دریایی HL-۵۰۰۰ بر بارج آرتمیس بارگیری شد.

معتمد با اشاره به عملیات بارگیری و مهاربندی پایل‌های این جکت به وزن ۴۶۲ تن که هفته گذشته روی همین بارج پایان یافته است، گفت: با پایان عملیات مهاربندی این جکت در ۲ روز آینده و در صورت مساعد بودن هوا عملیات نصب توسط شناورهای شرکت صدرا انجام خواهد شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی نصب این جکت را گام موثری برای پایان پروژه دریایی این طرح عنوان کرد و افزود: تولید گاز از موقعیت‌های B و D در اولویت طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی قرار دارد.

وی یادآوری کرد: نصب جکت مشعل موقعیت D که دو هفته پیش به محل نصب رسیده بود امروز پایان یافت.

به گفته معتمد، هم اکنون ساخت سکوهای دریایی فاز ۱۳ از پیشرفت ۸۵ درصدی برخوردار بوده و سکوهای B و D این طرح تا پایان سال جاری حسب تعهدات پیمانکار در موقعیت‌های یادشده نصب خواهند شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی افزود: فاز ۱۳ با دستیابی به مرز ۸۷ درصد پیشرفت کل طرح در بخش‌های پالایشگاه خشکی، حفاری و خط لوله به ترتیب به ۹۱، ۸۲ و ۷۸ درصد پیشرفت رسیده است.

بر اساس گزارش شرکت نفت و گاز پارس، طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی جهت تولید ۵۶ میلیون متر مکعب گاز ترش و تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (LPG)، ۲۷۵۰ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است. این پروژه توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های پتروپایدار ایرانیان، مپنا و صدرا در حال اجراست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.