پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

جهش ۸۵ درصدی صادرات نفتی از بنادر کشور

در هشت ماهه منتهی به آذر ماه امسال، ۹۳ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۷۷ تن کالای غیرنفتی و مواد نفتی در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شد. بنابراین شیب افزایش عملکرد تخلیه و بارگیری بنادر پس از هفت ماه بالاخره در هشت ماه منتهی به آبان ماه کاهش چشمگیر یافت.

به نقل از مارین‌تایمز، بر اساس آمار سازمان بنادر و دریانوردی در هشت ماهه امسال، عملکرد تخلیه و بارگیری بنادر ایران که از فروردین ماه امسال با شیب افزایشی مناسبی نسبت به سال گذشته حرکت خود را آغاز کرده بود، از شهریور ماه، اندکی نسبت به ماه‎های گذشته کاهش یافت و در آذر ماه کمترین افزایش را نسبت به ماه‎های گذشته ثبت کرد، زیرا تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی و مواد نفتی در بنادر ایران در فروردین ماه ۱۱.۵ درصد، در دو ماهه ۱۴.۷ درصد، در سه ماهه ۱۵.۱ درصد، در چهار ماهه ۱۲.۵ درصد، در پنج ماهه ۱۲.۸ درصد، در شش ماهه ۹.۱ درصد، در هفت ماهه ۷.۳ درصد افزایش یافت و همین روند کاهشی شتاب افزایش عملکرد بنادر که به صورت محسوس از شهریور ماه آغاز شده بود در آذر ماه بیشتر نمودار شد چراکه در برهه‌های یک ماهه تا پنج ماهه میزان افزایش این شاخص بندری دو رقمی اما از شهریور ماه با کاهش این شتاب، به افزایش تک رقمی رسید.

بر اساس این گزارش، در هشت ماهه منتهی به آذر ماه امسال، ۹۳ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۷۷ تن کالای غیرنفتی و مواد نفتی در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۶ درصد افزایش داشته است. از این میزان تخلیه و بارگیری ۶۱ میلیون و ۵۶۷ هزار و ۴۷۷ تن سهم کالای غیرنفتی با افزایش ۷.۶ درصدی و ۳۱ میلیون و ۹۶۰ هزار و ۵۰۰ تن سهم مواد نفتی با افزایش ۴.۹ درصدی بوده است. تخلیه کالاهای غیرنفتی و به تبع آن واردات این کالاها با کاهش، اما بارگیری و صادرات آنها با افزایش روبه رو شده است، به صورتی که ۲۶ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۲۷۴ تن کالای غیرنفتی در بنادر تخلیه شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۷.۲ درصد کاهش داشته است اما ۳۵ میلیون و ۳۱۴ هزار و ۲۰۴ تن کالای غیرنفتی در بنادر بارگیری شده‌اند که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افزایش ۲۲ درصدی داشته است . مطابق با همین رویه، واردات این کالاها با کاهش ۸.۸ درصدی به ۲۰ میلیون و ۷۰۹ هزار و ۱۷۱ تن و صادرات آنها با افزایش حدود ۲۷ درصدی به ۳۱ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۲۲۸ تن بالغ شد. گفتنی است؛ ترانزیت کالاهای غیرنفتی ۱.۸ درصد و کاپوتاژ آنها ۱۳.۸ درصد کاهش داشته است. البته رویه ترانشیپ این مواد ۴۸.۵ درصد رشد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ثبت کرده است.

افزایش ۸۵.۳ درصدی صادرات نفتی از بنادر

بر اساس آمار منتشر شده، در هشت ماهه امسال، ۳۱ میلیون و ۹۶۰ هزار و ۵۰۰ تن مواد نفتی در بنادر تخلیه و بارگیری شده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۴.۹ درصد افزایش داشته است. تخلیه مواد نفتی نیز روند کاهشی و بارگیری آن روند افزایشی را پیموده‌اند به صورتی که ۱۳ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۶۶ تن مواد نفتی با کاهش ۵.۵ درصد در بنادر تخلیه شده و ۱۸ میلیو ن و ۷۹۰ هزار و ۸۳۹ تن مواد نفتی با افزایش ۱۳.۶ درصدی بارگیری شده است. در مدت زمان نامبرده، واردات مواد نفتی نیز با افزایش ۳۳ درصدی به دو میلیون و ۲۴۹ هزار و ۴۰۳ تن بالغ شده است. صادرات مواد نفتی در این جدول رکورددار درصد افزایش است زیرا با جهش ۸۵.۳ درصدی به ۱۶ میلیون و ۶۹۴ هزار و ۳۸۷ تن رسیده است.

در ادامه باید گفته شود که ترانزیت و کاپوتاژ مواد نفتی نیز با کاهش ۷۰ درصدی و ۲۶ درصدی ثبت شده است. البته تنها شاخصی که نسبتا مطابق با پیش‌بینی‌ها ثبت شده ، صادرات مواد نفتی بوده است زیرا به واسطه حصول توافق هسته‌ای و اجرای برجام پیش بینی می‌شد صادرات نفتی بالاترین تاثیر را از این واقعه بپذیرد که اعداد و ارقام ثبت شده در آمار نیز چنین پیش‌بینی را تایید می‌کند و تنها شاخصی که با جهش بسیار خوبی همراه بوده، شاخص صادرات مواد نفتی است. این در حالی است که در دیگر شاخص‌ها اعم از واردات کالاهای غیرنفتی و حتی صادرات آنها که عوامل دیگری همچون نرخ ارز، مشکلات بانکی، قیمت نفت، رکود داخلی و … نیز موثر است افزایش‌‌‌ها به میزان مواد نفتی نبوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.