پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

جنگ تجاری، رشد قیمت نفت در نتیجه تحریم ایران را تعدیل می‌کند

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، نتایج نظرسنجی جدید رویترز نشان می دهد با توجه به نگرانی ها از تاثیر تنش های تجاری بر کاهش تقاضا برای نفت، تحلیلگران نفتی پیش بینی خود از قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ را برای اولین بار در طی حدود یک سال گذشته کاهش داده اند، هرچند که کاهش عرضه به ویژه از جانب ایران احتمالا موجب محدود شدن کاهش قیمت ها خواهد شد.

بر اساس تحقیق صورت گرفته از ۴۵ اقتصاددان و تحلیلگر، قیمت متوسط هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۱۸ میلادی ۷۲ دلار و ۷۱ سنت پیش بینی شده که ۱۶ سنت کمتر از رقم پیش بینی شده در نظر سنجی ماه گذشته و بالاتر از رقم متوسط ۷۱ دلار و ۹۶ سنتی پیش بینی شده در کل نظرسنجی های سال جاری میلادی است. همچنین این تحلیلگران پیش بینی کرده اند که قیمت نفت در سال آینده میلادی به ۷۲ دلار و ۵۸ سنت برسد.

بر اساس این گزارش، قیمت متوسط هر بشکه نفت برنت ۶۷ دلار و ۱۳ سنت پیش بینی شده در حالی که این رقم در ماه گذشته ۶۷ دلار و ۳۲ سنت پیش بینی شده بود.

هری تچیلینگوئیریان، رئیس بخش استراتژی بازار کالاهای خام در بانک بی ان پی پاریبا گفت: «رقم نهایی کاهش صادرات نفت ایران احتمالا به اندازه کاهش صادرات این کشور در جریان تحریم های سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ و یا حتی بیشتر از آن خواهد بود.» وی افزود، عرضه نفت کشورهایی نظیر ونزوئلا، لیبی و آنگولا هم با ریسک مواجه است.

اما این نگرانی در میان تحلیلگران وجود دارد که اختلافات تجاری بین المللی موجب تضعیف رشد اقتصادی شود و بر تقاضای خریداران آسیایی برای نفت تاثیر بگذارد.

کارستن فریچ، تحلیلگر ارشد کومرز بانک در این باره گفت: «تنش های تجاری و همچنین سرایت بحران ارزی ترکیه به سایر کشورها ممکن است رشد تقاضای آسیا برای خرید نفت را کندتر کند…کند شدن رشد تقاضا موجب آسان تر شدن جایگزینی نفت سایر کشورها با نفت ایران خواهد شد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.