پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

جزئیات افزایش ۱۶۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت از دو میدان مشترک

0

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به بهره‌برداری از طرح افزایش تولید از دو میدان نفتی در غرب کارون، اعلام کرد: با بهره‌برداری از طرح توسعه آزادگان شمالی و یادآوران در مجموع ظرفیت تولید نفت ایران ۱۶۰ هزار بشکه افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عبدارضا حاجی حسین نژاد امروز در نشست خبری به مناسب فرا رسیدن ایام الله دهه مبارک فجر با اشاره به آغاز تولید نفت از دو میدان مشترک نفتی با عراق در منطقه غرب کارون، گفت: هم اکنون طرح توسعه دو میدان نفتی آزادگان شمالی و یادآوران تکمیل شده و آماده بهره برداری بوده که پیش بینی می شود این ذو پروژه نفتی تا اسفند ماه سال جاری به طور رسمی افتتاح شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) با اعلام این که ظرفیت تولید میدان آزادگان شمالی و یادآوران به ترتیب ٧۵ و ٨۵ هزار بشکه در روز است، تصریح کرد: بخش گازی میدان یادآوران به دلیل آماده نبودن کارخانه ان.جی.ال راه اندازی نمی‌شود، اما بخش نفت آن آماده افتتاح رسمی است.

وی با بیان این که با تولید میدان آزادگان شمالی و یادآوران ١۶٠ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت ایران اضافه شده است، اظهار کرد: با توجه به تولید نفت از آزادگان جنوبی و یاران شمالی هم اکنون تولید غرب کارون به ٢١۵ هزار بشکه رسیده، بنابراین تعهد صنعت نفت در سال ٩۴ در این بخش عملی شد.

حاجی حسین نژاد با یادآوری این که این دو پروژه (آزادگان شمالی ویادآوران) که امروز به پایان رسیده هر دو در قالب بیع متقابل بوده و با سرمایه گذاری چینی انجام شده است، بیان کرد: این دو طرح نفتی با وجود این که در دوران تحریم توسعه یافته اما قانون حداکثر استفاده از توان داخلی در این پروژه‌ها به طور کامل رعایت شده است.

وی در ادامه سرمایه گذاری در یادآوران را حدود دو میلیارد و ٩٠٠ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: تاکنون از یادآوران حدود ۵٠ میلیون بشکه برداشت کردیم که ۴٠ میلیون بشکه آن در طول دو سال گذشته تاکنون انجام شده است.

این مقام مسئول حجم نفت خام درجای میدان مشترک نفتی یادآوران را ٣١ میلیارد بشکه اعلام کرد و یادآور شد: هم اکنون تولید نفت در حوزه یادآوران از آزادگان جنوبی پیشی گرفته است.

مدیرعامل شرکت متن با اشاره به این که نفت یادآوران عمدتا نفت سبک است و مقداری نفت سنگین دارد، تاکید کرد: در حال حاضر این نفت به صورت مخلوط منتقل می شود و پس از آماده شدن تلمبه خانه اهواز تفکیک خواهد شد؛ این میدان روزانه ٧٠ هزار بشکه نفت سبک و ١۵ هزار بشکه نفت سنگین تولید می کند.

وی میزان سرمایه گذاری در آزادگان شمالی را دو میلیارد و ۵۵٠ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این پروژه در طول ٧٢ ماه به ثمر رسید و طول زمان برداشت آن پنج ساله است؛ نفت درجای این میدان ۵,٧ میلیارد بشکه است.

آغاز مذاکرات جدید نفتی ایران با چینی‌ها

حاجی‌ حسین‌نژاد همچنین درباره مشارکت شرکت های نفتی چینی‌ و روسی در پروژه‌های نفتی کشور توضیح داد: چینی‌ها شریکی استراتژیک برای صنعت نفت کشور بوده که در شرایط سخت در ایران فعالیت داشته‌اند.

وی افزود: البته چینی‌ها برای یادآوران قیمت بالا و شرایط غیرمعمولی را پیشنهاد داده‌اند و شرکت نفت می‌خواهد قرار‌داد مربوط به این میدان با قیمت رقابتی انجام گیرد که در صورت عدم توافق با چینی‌ها در این زمینه یادآوران وارد قرار‌داد IPC می‌شود.

مدیرعامل شرکت متن درباره‌ی حضور چینی‌ها در آزادگان شمالی نیز اظهار کرد: چینی‌ها معتقدند فاز دو آزادگان شمالی فاز ریسکی است، اما از نظر شرکت نفت این‌طور نیست و منتظریم آن ها در این مورد تصمیم بگیرند و از ما اطلاعات جدید خواسته‌اند.

برنامه افزایش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت در غرب کارون

حاجی حسین نژاد در ادامه با بیان این که پیش بینی می‌شود پروژه توسعه‌ای میدان نفتی یاران شمالی در نیمه سال ٩۵ با ظرفیت ٣٠ هزار بشکه به بهره برداری برسد، تصریح کرد: در حال حاضر در میدان نفتی آزادگان جنوبی هم حدود ۶٠ هزار بشکه نفت برداشت می شود و تا پایان سال ٩۵ تولید غرب کارون حداقل به ٣٠٠ هزار بشکه می رسد.

وی با اشاره به برنامه تحقق تولید ۵۵٠ هزار بشکه تعهد تولید نفت خام از میادین غرب کارون تا دو سال آینده اظهار کرد: رسیدن به تولید ٧٠٠ هزار بشکه مشروط به توسعه فازهای دوم آزادگان شمالی و یادآوران است.

این مقام مسئول با بیان این که میدان آزادگان جنوبی در اردیبهشت ٩٣ از پیمانکار چینی گرفته شده است، توضیح داد: هم اکنون توسعه این میدان مشترک نفتی به پیشرفتی بالای ٢٠ درصد رسیده است.

مدیرعامل شرکت متن با اشاره به این که ١٨ دکل در منطقه آزادگان جنوبی وجود دارد، گفت: تاکنون حدود ٢٠٠ هزار متر در این میدان حفاری انجام شده است و هیچ دکل خارجی در آزادگان جنوبی وجود ندارد و پیشرفت ها به دست توانمندان ایرانی انجام شده است.

وی مبلغ قرارداد این پروژه را بالغ بر ٢,١ میلیارد دلار عنوان کرد و با بیان این که امیدواریم در سال آینده بتوانیم ۶٠ هزار بشکه از آزادگان جنوبی برداشت کنیم، تصریح کرد: آزادگان جنوبی بزرگ‎ترین حوزه این مجموعه است و همه این حوزه به دست پیمانکاران و شرکت های ایرانی پیش می رود.

این مقام مسئول با اشاره به این که بر اساس اقتصاد مقاومتی حدود ١٠٠ میلیون دلار را از اصل مناقصه میدان آزادگان جنوبی جدا کرده‌ایم تا به سازندگان داخلی بدهیم، تاکید کرد: در واحد فرآورش، همه اقلام دیرتحویل به سازندگان ایرانی داده شده است.

حاجی حسین نژاد با تاکید بر این که توسعه میدان نفتی یاران جنوبی نیز در قالب بیع متقابل در حال انجام است، تبیین کرد هم اکنون پنج هزار بشکه از این میدان تولید می شود که پیش بینی می شود تا پایان سال به ١٠ هزار بشکه افزایش یابد ضمن آن که تولید از میدان یاران جنوبی تا بهار یا تابستان سال آینده به ٣٠ هزار بشکه خواهد رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.