پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

جزئیات آغاز تولید مرغوب‌ترین نفت‏ جهان در ایران

0

مدیر منطقه قشم در شرکت نفت فلات قاره از آغاز تولید مرغوب ترین نفت جهان با درجه ای.پی.آی ۵۱ در یکی از چاه های میدان نفتی هنگام در خلیج فارس خبر داد.
حیدر یارویسی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این که تولید نفت خام از میدان هنگام مشترک با عمان از سال ۱۳۸۹ به طور رسمی آغاز شد، گفت: در طول پنج سال گذشته تاکنون بیش از ۳۵ میلیون بشکه نفت خام از این میدان مشترک در محدوده تنگه هرمز و آب‌های خلیج فارس استخراج شده است.

مدیر منطقه قشم در شرکت نفت فلات قاره ایران در تشریح مهم ترین ویژگی‌های نفت استحصالی از میدان هنگام، اظهار کرد: بر اساس مطالعات جدید انجام گرفته کیفیت نفت خام تولیدی این میدان مشترک به ۵۱ ای.پی.آی ارتقا یافته است و بنابراین نفت خام تولیدی این میدان سبک ترین نفت تولیدی در بین کل میادین نفتی منطقه خلیج فارس و حتی جهان به شمار می رود.

این مقام مسئول با بیان این که اخیرا با حفاری‌های جدید انجام شده حتی نفت خام سبک به رنگ «سفید» از یکی از چاه‌های میدان هنگام برداشت می‌شود، بیان کرد: بر خلاف نفت خام سایر میادین که سیاه رنگ بوده اما نفت تولیدی در میدان هنگام سفید و یا سبز رنگ است.

وی با یادآوری این که هم اکنون ۶ نوع نفت خام در سبد نفتی ایران در خلیج فارس با درجه ای.پی.ای ۱۸ تا ۳۶.۵ تولید و عرضه می شود، تصریح کرد: اما نفت میدان هنگام با درجه ای.پی.آی ۵۱ سبک و مرغوب ترین نفت تولیدی ایران در منطقه خلیج فارس و حوزه فلات قاره به شمار می رود.

یارویسی با بیان این که نفت تولیدی در میدان هنگام با استفاده از یک خط لوله زیر دریایی ۱۶ اینچی به طول ۳۰ کیلومتر دریایی و ۲۶ کیلومتر خشکی از سکو به پالایشگاه و تاسیسات جداسازی در جزیره قشم منتقل می شوند، تبیین کرد: علاوه بر این نفت تولیدی این میدان پس از انجام جداسازی و فرآورش مقدماتی از مسیر یک خط لوله ۱۶ اینچی به طول ۷۵ کیلومتر از جزیره قشم به پالایشگاه نفت بندرعباس منتقل می شود.

مدیر منطقه قشم در شرکت نفت فلات قاره ایران با اعلام این که فرآورده‌های نفتی مرغوب همچون بنزین و گازوئیل از نفت خام تولیدی میدان هنگام با بالاترین درجه استحصال و تولید می‌شود، یادآور شد: هم اکنون حجم ذخایر نفت خام قابل برداشت میدان هنگام حدود ۲۱۹ میلیون بشکه برآورد می شود.

وی حجم ذخایر گاز همراه نفت میدان هنگام را حدود ۲۸.۷ تریلیون فوت مکعب عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های نفت مرغوب میدان هنگام درجه ای.پی.آی بالا، پایین بودن حجم آب همراه نفت این میدان مشترک است.

یارویسی با بیان این که هم اکنون ظرفیت تاسیسات نفتی احداث شده در جزیره قشم برای استخراج میدان هنگام حدود ۴۵ هزار بشکه در روز است، تاکید کرد: علاوه بر این ظرفیتی در حال فرآورش و جداسازی روزانه ۱۸۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت در روز در برنامه‌های توسعه ای قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.