پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ثبت رکورد جدید ورود نفتکش‌ها به پایانه‌های نفت و گاز

0

در طول ۱۰ ماهه نخست امسال با ورود بیش از ۱۱۳۰ کشتی نفتکش عملا رکورد جدیدی برای ورود نفتکش‌ها به سه پایانه نفتی و گاز ایران در خلیج فارس به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز:  با افزایش و سپس تثبیت حجم صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در طول سه سال گذشته در طول ۱۰ ماهه نخست امسال رکورد ورود و پهلوگیری کشتی های نفتکش به پایانه های نفتی ایران در خلیج فارس شکسته شده است.

بر این اساس در ۱۰ ماهه نخست امسال حدود یک‌هزار و ۱۳۲ کشتی نفتکش به منظور صادرات نفت خام، میعانات گازی و فرآورده های نفتی در سه پایانه نفت و گاز ایران شامل خارگ، عسلویه و ماهشهر پهلوگیری و جداسازی شده است.

پس از برجام و لغو برخی از محدودیت‌های فروش و صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران ورود کشتی های نفتکش به پایانه های نفتی ایران با افزایش همراه شد به طوری که سال ۹۴ در مجموع ۵۴۱ کشتی نفتکش وارد پایانه خارگ شد که تعداد نفتکش‌های ورودی به بزرگترین پایانه نفتی ایران در خلیج فارس سال ۹۵ به ۸۳۰ فروند نفتکش افزایش یافت.

به عبارت دیگر پارسال بیش از ۲۰۰ کشتی نفتکش بیشتر از سال ۹۴ وارد پایانه نفتی خارگ شد و در مجموع سال گذشته با افزایش ورود، پهلوگیری و جداسازی کشتی‌های نفتکش در مجموع بالغ بر ۳۵۰ میلیون بشکه نفت بیشتری صادر شد.

با این وجود در طول ۱۰ ماهه نخست امسال در مجموع ۷۵۸ کشتی نفتکش وارد پایانه نفتی خارگ شده و پیش بینی می‌شود تا پایان امسال با ثبت یک رکورد جدید تعداد کشتی‌های نفتکش ورودی به پایانه خارگ به بیش از ۹۰۰ فروند نفتکش افزایش یابد.

همزمان با افزایش ورود کشتی‌های نفتکش به پایانه نفتی خارگ، به دلیل انجام پروژه‌های مختلف تعمیرات و نوسازی عملا توان و ظرفیت میزبانی کشتی های نفتکش در بزرگترین ترمینال نفتی خلیج فارس افزایش یافته به طوری که پارسال حتی در یک روز ۱۰ فروند نفتکش در اسکله های آذرپاد، تی و عملیات کشتی به کشتی در پایانه خارگ نفت صادراتی ایران را بارگیری کردند.

علاوه بر این شرکت پایانه های نفتی ایران به زودی با انجام تعمیرات اساسی اسکله آذرپاد علاوه بر تثبیت توان پهلودهی کشتی های نفتکش می تواند حتی توان صادرات نفت خام روزانه ایران را تا از هشت میلیون بشکه در روز فعلی تا سقف ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

رکورد صادرات میعانات گازی ایران شکسته شد

به نقل از انرژی نیوز، با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید میعانات گازی، ظرفیت و توان صادرات میعانات گازی در پایانه گاز عسلویه هم افزایش یافته و هم اکنون به صورت همزمان امکان پهلوگیری سه کشتی نفتکش به منظور صادرات میعانات گازی از مسیر گوی شناور فراهم شده است.

سال ۹۵ در مجموع ۲۱۴ کشتی نفتکش در پایانه گاز عسلویه پهلوگیری کردند و در مجموع پارسال بالغ بر ۲۰۶ میلیون بشکه میعانات گازی از پایانه گاز عسلویه صادر شده است.

با این وجود در طول ۱۰ ماهه نخست امسال ۱۸۸ کشتی نفتکش در پایانه گاز عسلویه از طریق گوی شناور محموله میعانات گازی بارگیری کردند و عملا تا پایان امسال با ادامه روند فعلی رکورد ورود و بارگیری کشتی‌های نفتکش در پایانه گاز عسلویه شکسته خواهد شد.

در همین حال «سید پیروز موسوی» مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با بیان اینکه دی ماه امسال با پهلودهی ۲۷ فروند نفتکش در گوی‌های شناور پارس جنوبی و بارگیری میعانات گازی به میزان ۱۶ میلیون ۴۳۰ هزار بشکه، بارگیری همزمان سه فروند نفتکش در گوی‌های شناور پس از ۱۵ سال رکورد جدید ثبت شد، گفته است: حجم عملیات جابه جایی میعانات گازی پارس جنوبی در دی ماه امسال از مرز ۲/۲ میلیون بشکه (روزانه ۷۴۰ هزار بشکه) گذشت.

به گفته این مقام مسئول در حالی که متوسط تعداد نفتکش های بارگیری شده در ماه‌های پیشین سال جاری، ۱۸ فروند بوده است اما در دی ماه با افزایش ۵۰ درصد به تعداد ۲۷ فروند رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.