پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تکنولوژی جدید استخراج نفت از ماسه های نفتی

شرکت Royal Dutch Shell تکنولوژی جدیدی را برای کاهش اثرات زیست محیطی ناشی از تولید نفت از ماسه های نفتی معرفی می کند.
به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شرکت ملی نفت، شرکت Royal Dutch Shell تکنولوژی جدیدی را برای کاهش اثرات زیست محیطی ناشی از تولید نفت از ماسه های نفتی معرفی می کند این عملیات که با نام عملیات بهبود توسط کف دما بالا شناخته شده است.

میزان آلودگی های انتشار کربن ناشی از استخراج نفت خام از ماسه های نفتی را در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش داده و به میزان انتشار کربن ناشی از تولید سنتی نفت نزدیکتر شده است.

ماسه های نفتی کانادا بزرگترین کانسار نفتی دنیا خارج از عربستان سعودی است ولی این ذخایر در بیتومین های قیرمانند، قرار گرفته اند، که برای آزاد سازی نیاز به فعالیت های انرژی گیردارند که موجب تولید حجم بالایی CO2 می شود.

ماسه های نفتی را در مخازن ۲۰ متری قرارداده و تا دمای c80 تحت فشار، حرارت می دهند و در مرحله اول کف غنی از نفت از ماسه ها جدا می شود، در این روش، حرارت جداسازی ۲ برابر روشهای قدیمی بوده و در نتیجه نفت با سرعت بیشتری استخراج می شود.

همچنین تجهیزات کمتر، آب و انرژی کمتر برای تولید هر بشکه نفت در این روش مصرف می شود، بازدهی بالای این روش هزینه های مصرف شده برای تولید حرارت را جبران کرده، همچنین انرژی بیشتری ذخیره شده و گازهای گلخانه ای کمتری در محیط آزاد می شوند.

بر اساس این گزارش، شرکت شل در راستای سرمایه گذاری ۷/۱۳ میلیارد دلاری برای توسعه پروژه ماسه های نفتی آتاباسکا در آلبرتای کانادا، قصد دارد سال آینده ۲ تانک ۲۰ متری دیگری را وارد عمل کند، آتاباسکا در حال حاضر به طور متوسط ۱۵۵هزار بشکه در روز نفت تولید می کندولی پیش بینی می شود در طرح توسعه، ۱۰۰هزار بشکه دیگر به تولید روزانه اضافه شود.

حدود ۶۰ درصد نفت تولید شده از ماسه های نفتی به ایالات متحده صادر می شود، اما شل و سایر شرکتهایی که از ماسه های نفتی، نفت استخراج می کنند مانند اکسون موبیل و سانکور انرژی جهت جذب دو برابر تولیدات نفت از ماسه های نفتی در ۶ سال آینده به بازار آمریکا امیدوارند.

نظرات بسته شده است.