پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تولید پلاگ‎های­ سیمانکاری چاه‎های عمیق نفت و گاز در ایران

0

با دستیابی به دانش فنی تولید پلاگ­‎های سیمانکاری چاه‎­های عمیق، از خروج ارز از کشور جلوگیری به عمل آمده و همچنین امکان تولید این قطعات در داخل کشور فراهم و انحصار تولید این قطعات از دست شرکت­‎های بزرگ امریکایی خارج شده است. طلعت خلخالی، مسئول پروژه پلاگ‌های سیمانی با اشاره به این که سیمانکاری از اهمیت به سزایی در حفاری چاه­‎های نفت و گاز برخوردار است، گفت: سیمانکاری با اعمال دوغاب سیمان در فضای حلقوی بین لوله­‎های جداری و دیواره چاه، به منظور جلوگیری از آمیختگی سیالات پشت لوله­‎های جداری انجام می‎­گیرد.
وی در ادامه افزود: آمیختگی سیالات در طی سرویس ­دهی چاه با تحمیل هزینه­‎های سنگین برای رفع معضل، همراه است از این رو پلاگ­‎های سیمانکاری از تجهیزات ضروری در انجام صحیح عملیات سیمانکاری محسوب می‌شوند. خلخالی به اهمیت پلاگ­‎های بالایی و پایینی در انجام موفق عملیات سیمانکاری اشاره کرد و افزود: بررسی علل تخریب برخی از پلاگ‎­های سیمانکاری تولیدی در داخل کشور در طی عملیات سیمانکاری چاه‎های نفت و گاز در اواخر سال ۱۳۸۹ به درخواست معاون مدیر فنی (حفاری) شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، به پژوهشگاه صنعت نفت محول و پس از انجام بررسی­‎های مقدماتی پروژه­‎ای تحت عنوان طراحی فرمولاسیون و ساخت پلاگ­‎های سیمانکاری بالایی و پایینی برای کاربرد در چاه­‎های عمیق در فشار و دمای بالا (HPHT) از طرف پژوهش و فناوری مناطق نفت­ خیز جنوب به پژوهشگاه واگذار شد.
مسئول پروژه پلاگ‌های سیمانی به آنالیز قطعات ساخته شده در کشور اشاره کرد و بیان داشت: آنالیز ساختار قطعات پلاگ تولیدی در داخل کشور که از مهندسی معکوس پلاگ­‎های شرکت‎­های ودرفورد و هالیبرتون امریکا ساخته شده بودند نشان داد که این پلاگ‎­ها تنها قابلیت کاربرد در چاه­‎های با عمق کمتر از ۲۵۰۰ متر را دارند، اما در معرض دماها و فشارهای بالاتر چاه‎­های عمیق، دچار نقصان شده و عملیات سیمانکاری را با مشکل مواجه می­‎سازند. خلخالی در تشریح مزیت‌های این محصول ایرانی تصریح کرد: از این رو پلاگ‎­های مخصوص چاه­‎های عمیق با قابلیت کاربرد تا عمق ۴۵۰۰ متری جهت کاربرد در شرایط دما و فشار بالا توسط پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و ساخته شدند.
وی به انجام آزمون­‎های پایلوتی در پژوهشگاه صنعت نفت و آزمون­‎های تسریع شده جهت بررسی کارایی پلاگ­‎ها در آزمایشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: پس از بررسی‌های انجام شده قطعات پلاگ طراحی شده برای چاه­‎های عمیق تولید و در دکل ۸۶ فتح چاه ۴۶۹ اهواز و دکل ۴۶ چاه ۴۰۷ مارون در عمق ۳۹۰۰ متری آزمون میدانی را با موفقیت پشت ­سر گذاشتند. وی با بیان ای نکه پس از اخذ تاییدیه کاربری از سرپرست معاونت مدیر فنی حفاری و پژوهش و فناوری شرکت‎­های مناطق نفت­ خیز جنوب، سفارش تولید صنعتی ۱۰۰ قطعه پلاگ از طرف معاونت مدیر فنی حفاری به پژوهشگاه داده شد، گفت: تولید این قطعات تحت لیسانس پژوهشگاه با همکاری شرکت توسعه دهنده محصول (مارون لاستیک) انجام گرفت و قطعات تولیدی هم‎­اکنون در حال بهره ­برداری در سیمانکاری چاه­‎های عمیق مناطق نفت­ خیز جنوب هستند. خاطر نشان می‌شود در بهار امسال با تلاش متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و ساخت سیالات افرون‌های گازی بومی و انحصار کشور امریکا شکسته شده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.