پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تولید پارس جنوبی امسال با قطر برابر می شود

0

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اعلام اینکه برداشت سالانه ایران از میدان گازی پارس جنوبی امسال با قطر برابر می شود، حجم سرمایه گذاری تعریف شده برای توسعه فازهای ١٢ تا ٢۴ پارس جنوبی را ۵٠ حدود میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: تاکنون حدود ۴۰ میلیارد دلار از این میزان محقق شده است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علی اکبر شعبانپور، در گفتگوی تلویزیونی برنامه اقتصاد ایران که از شبکه تهران پخش شد، گفت: توسعه میدان گازی پارس جنوبی مصداق کامل اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر افزایش توان تولید و صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاست.
وی با اشاره به نقش کلیدی پارس جنوبی در اقتصاد مقاومتی افزود: در اقتصاد مقاومتی بر افزایش صادرات برق یا محصولات پتروشیمی تاکید ویژه ای شده است که تحقق این سیاست ها با تامین خوراک گازی که به طور عمده از پارس تامین می شود، محقق خواهد شد.
شعبانپور اعلام کرد: درحال حاضر بیش از ۵٠ درصد گاز کشور از میدان گازی پارس جنوبی تامین می شود، وی با اشاره به اولویت بندی وزارت نفت برای وارد مدار شدن ۵ فاز پارس جنوبی تا پایان امسال، تصریح کرد: اگرچه در کلام ورود این پنج فاز به مدار کار ساده ای به نظر می آید، اما تحقق این امر کار بسیار دشواری است که زنجیره ای از فعالیتهای حفاری، نصب عرشه ها، خطوط لوله دریا و پالایشگاهها را شامل می شود.
شعبانپور با اشاره به ساخت سکوهایی با ٣ هزار و ۲۰۰ تن وزن در یاردهای خرمشهر، بندرعباس و بوشهر که حجم بالایی از سازه های فلزی را شامل می شود، ادامه داد: برای حمل این سکوها از جرثقیل هایی با قدرت پنج هزار اسب بخار و شناور لوله گذار استفاده کردیم، ضمن این که خط لوله ٣٢ اینچ به طول ١١۵ کیلومتر از کف دریا به پالایشگاه خشکی متصل و سپس در پالایشگاه فرایند شیرین سازی گاز و سایر فعالیت ها انجام می شود.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با بیان این که کشور قطر برداشت گاز از میدان پارس جنوبی را از سال ١٣۶٨ و ایران هم عملا از سال ١٣٨٠ شروع کرد، افزود: براساس اطلاعات بدست آمده، مجموع تولید قطر از میدان گازی پارس جنوبی هزار و ۶١۶ میلیون مترمکعب است و ایران هم تاکنون ٩٠۴ میلیون مترمکعب از این میدان برداشت کرده است.
وی برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی را نسبت به قطری ها ۵۵ درصد اعلام کرد و افزود: در حال حاضر در برداشت از میدان گازی پارس جنوبی به بیش از نصف میزان تولید قطر دست یافته ایم.
شعبانپور تولید سالانه قطر در سه سال گذشته را ١٧٧ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و افزود: در حال حاضر آنها بیشتر بر روی بخش نگهداشت فعالیت می کنند.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس گفت: تولید گاز ایران از میدان پارس جنوبی طی سال گذشته حدود ١٣٢ میلیارد مترمکعب افزایش یافته است که با احتساب این میزان، مجموع تولید سالانه ایران از این حوزه به ٧۵ درصد تولید کشور قطر به عنوان شریک مخزن رسیده است .
وی افزود: چنانچه امسال ۵ فاز پارس جنوبی با حمایت های مالی دولت وارد مدار شود، میزان تولید سالانه گاز با قطر برابر شده و سال آینده دراین بخش از آنها پیشی خواهیم گرفت؛ البته ایران در مقطع سال ٨۴ نیز در میزان برداشت گاز با کشور قطر برابر بوه است.
وی با بیان این که امسال فاز ١٩( معادل دوفاز استاندارد) ٢٠، ٢١ و١٨ وارد مدار تولید خواهد شد، گفت: باتوجه به این که برداشت گاز از سکوی SPD۲ در فاز ١٩ شروع شده است، انتظار داریم طی هفته های آینده شاهد تزریق گاز به شبکه سراسری از این فاز باشیم.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس ادامه داد: براساس برنامه ریزی انجام شده سکوهای ١٩A و ١٩B نیز امسال وارد مدار شده و در مجموع تولید دو میلیارد فوت مکعب گاز از فاز ١٩ محقق خواهد شد.
شعبانپور درباره فازهای ٢٠و ٢١ نیز، گفت: تابستان امسال حفاری چاه های این فازها به پایان می رسد؛ ضمن این که فازها از پیشرفت بالای ٩٠ درصد برخوردارند.
وی ادامه داد: همچنین در یارد بندرعباس نیز دو سکوی ١٨B و ١٧B در حال ساخت هستند که انتظار داریم تا پایان امسال نیز شاهد تکمیل آنها باشیم.
مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس با بیان این که برای توسعه ١٠ فاز نخست پارس جنوبی حدود ١٣,۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده بود، گفت: ارزش قراردادی توسعه فازهای ١٢ تا ٢۴ این میدان نیز حدود ۵٠ میلیارد دلار است که هم اکنون در حال اجراست .
وی ادامه داد: در حال حاضر به غیر از فاز ١۴ که از پیشرفت حدود ۶٢ درصدی برخوردار است، باقی فازهای پارس جنوبی از پیشرفت های بالای ٧٧ درصد برخوردارند.
وی در پایان از همه پیمانکاران، سازندگان، واحدهای پشتیبانی و اجرایی و کارکنان صنعت نفت که در میدان گازی پارس جنوبی در شرائط بد آب وهوایی مشغول به فعالیت هستند تشکر کرد و گفت: در نتیجه تلاش های این مجموعه است که امروز می توانیم با افتخار از پارس جنوبی صحبت کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.