پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تولید نفت میدان نوروز در خلیج فارس افزایش یافت

رییس مهندسی بهره‌برداری منطقه بهرگان شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: با پمپی کردن چاه شماره ۳۱ میدان نوروز (NR-۳۱)، میزان تولید این چاه افزایش یافت.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مسعود بیرانوند گفت: این عملیات با پیگیری امور فنی ستاد و تدارکات و امور کالای بهرگان، پس از طراحی پمپ و موتور مناسب از سوی واحد مهندسی بهره ­برداری بهرگان و تهیه تجهیزات و ادوات برقی مورد نیاز آغاز شد.

وی افزود: در این راستا، عملیات پمپی کردن این چاه از تاریخ ۱۰ شهریورماه سال جاری با فراهم‌ کردن بستر مناسب از جمله اجرای کابل‌ کشی، نصب ترانس، کلید برق ولتاژ بالا، junction box و switchboard و تنظیم رله ‌های حفاظتی توسط کارکنان سکوی نوروز جدید آغاز شد و سرانجام پس از تکمیل چاه، در تاریخ ۵ آبان‌ماه سال جاری با میزان تولید اولیه ۱۸۰۰ بشکه در روز در سرویس قرار گرفت.

وی افزود: در حال حاضر پس از گذشت یک ماه از تولید این چاه و با پایش مستمر پارامترهای تولیدی و تنظیم میزان تولید بهینه، چاه با تولید حدود ۲ هزار بشکه در روز به طور پیوسته و بدون مشکل در سرویس قرار دارد.

گفتنی است، در سال­ های اخیر کاهش فشار سرچاهی در اثر افزایش میزان آب ‌دهی، موجب تناوبی شدن تولید چاه و کاهش قابل ملاحظه نفت تولیدی آن شده بود. در این راستا به منظور استمرار تولید و افزایش بهره ­دهی، سناریوی پمپی کردن چاه توسط واحد مهندسی بهره ­برداری منطقه بهرگان پیشنهاد شد که این پروژه با موافقت و محوریت مدیریت امور فنی و انجام بررسی ‌های فنی و ارزیابی ­های اقتصادی توسط ستاد تهران و مشورت و همکاری با واحد مخازن عملیاتی ستاد تهران نهایی شد.

به نقل از روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره منطقه بهرگان، موفقیت ­آمیز بودن طرح استفاده از پمپ ESP در چاه ۳۱ نوروز که حاصل کار گروهی همه عوامل از ستاد تهران تا کارکنان سکو است به عنوان پایلوت در این میدان اجرا شده و می­تواند راه‎گشای استفاده از این روش فرازآوری در سایر چاه­ های میدان نوروز باشد. چاه شماره ۳۱ نوروز (NR-۳۱)، پس از تکمیل در لایه برگن B در سال ۱۳۸۲ مورد بهره ‌برداری قرار گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.