پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تولید نفت عربستان ۳۷۷ هزار بشکه در روز افزایش یافت

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، صادرات نفت خام عربستان سعودی در ماه اکتبر به ۷.۷۰ میلیون بشکه در روز رسید که در ۲۲ ماه گذشته بی سابقه بوده است. عربستان، بزرگترین تولید کننده و صادر کننده نفت اوپک ارسال محموله‌های نفتی خود را پیش از آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران افزایش داد.

طبق گزارش‌های رسیده ، صادرات نفت عربستان در ماه اکتبر ۲۶۸ هزار بشکه در روز نسبت به ماه سپتامبر افزایش داشته و به بالاترین حد از ژانویه ۲۰۱۷ رسیده است، یعنی زمانی که اولین توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک آغاز شد.

صادرات نفت خام عربستان در سپتامبر هم نسبت به ماه اوت ۲۱۹ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۷.۴۳ میلیون بشکه رسیده بود.

صادرات بالای نفت در سپتامبر و اکتبر در پاسخ به ادعای آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران بود که به نظر بازار نفت یک سقوط فوری در عرضه نفت به وجود می‌آورد. عربستان سعودی، امارات، کویت و روسیه در تابستان نفت بیشتری تولید کردند تا نبود نفت ایران را پس از اعمال تحریم‌های آمریکا جبران کنند.

در نوامبر، ماه اجرایی شدن تحریم ها عربستان تولید نفت خود را به بالاترین حد رساند. تولید نفت خام در عربستان سعودی ۳۷۷ هزار بشکه نسبت به ماه اکتبر افزایش یافت و به ۱۱.۰۱۶ میلیون بشکه در روز رسید.

تحریم‌های آمریکا در اوایل نوامبر با معافیت های ۱۸۰ روزه برای هشت کشور مشتری نفت ایران آغاز شد. بازار نفت متوجه عرضه بیش از حد نفت با افزایش تولید اوپک و متحدانش شد.

چندی پیش اوپک و متحدانش به رهبری روسیه به توافقی برای کاهش ۱.۲ میلیون بشکه تولید نفت در ۶ ماه آینده رسیدند که از ژانویه ۲۰۱۹ آغاز می شود.

عربستان در راستای تعهدش به توافق کاهش تولید اوپک و غیر اوپک و با توجه به تقاضای فصلی کمتر برای نفت می‌تواند صادرات نفت خام خود را در ژانویه ۲۰۱۹ یک میلیون بشکه کاهش دهد و به ۷.۳ میلیون بشکه در روز برساند. صادرات عربستان در نوامبر ۸.۳ میلیون بشکه در روز بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.