پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تولید نفت شیل با تکنولوژی ژئومکانیک نفت

0

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس محمدرضا مقدم در نخستین کنفرانس ملی ژئومکانیک نفت که در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، با اشاره به اقدام خوب صورت گرفته برای شکل گیری انجام ژئومکانیک و نیز برگزاری این کنفرانس از سوی دانشگاه شاهرود و پژوهشگاه صنعت نفت اظهار داشت: آمریکایی‌ها با تکیه بر علم ژئومکانیک در سال‌های اخیر توانستند حوزه های غیرتجاری نفت را به تجاری تبدیل کنند و تأثیرگذاری زیادی در بازار نفت و قطبهای سرمایه گذاری دنیا داشته باشند.

وی با تاکید بر این که باید آثار فناوری را بر تجاری سازی صنعت نفت و کسب و کار آن جدی بگیریم، افزود: زمانی قابل باور نبود که بخش‌های غیرتجاری نفت تجاری شوند، اما امروز این اتفاق افتاده و در حال حاضر اگرچه متوسط قیمت نفت و گاز شیل ۴٠ تا ٧٠ دلار است، اما باز هم این فناوری دوام می آورد و صرفه اقتصادی دارد.

معاون وزیر نفت تأکید کرد: باید برای ضریب بازیافت مخازن از علم ژئومکانیک استفاده کنیم و موضوع مطالعه فناورانه میدان‌ها به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

مقدم با اشاره به قرارداد بین صنعت نفت و دانشگاه‌ها برای مطالعه فناورانه میدان‌های نفتی گفت: توسعه تکنولوژی و فناوری، توسعه بسیاری سختی است و باید با شفاف سازی در این حوزه وارد شویم و در عین حال این حوزه نیازمند سازمان دهی است.

وی افزود: مطالعه میدان‌های غیرتجاری در سالهای اخیر پیشرفت خوبی داشته و ما می توانیم با همت دانشگاه‌ها در حوزه های عملیاتی مانند مدیریت اکتشاف، تفاهم این دو عرصه را بیشتر کنیم.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری اظهار امیدواری کرد که عوامل همکاری و ارتباطات میان قطب‌های علمی و عملیاتی بیشتر شود.

وی تصریح کرد: موضوع این همایش یعنی ژئومکانیک نفت باید در صنعت نفت عملیاتی شود و من از دوستان می خواهم که خروجی این پروژه ها و دور هم جمع شدن‌ها، تعریف چند پروژه مهم توسعه فناوری برای آینده صنعت نفت ایران باشد.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940222000846

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.