پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تولید بنزین سبز اکتان ۹۶ در ایران آغاز شد/ آغاز شمارش‌معکوس راه‌اندازی فاز ۲ پالایشگاه خلیج فارس

0

همسو با آغاز شمارش‌معکوس راه اندازی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و افزایش ظرفیت تولید بنزین به ۹۰ میلیون لیتر در روز، برای نخستین بار تولید بنزین سبز اکتان ۹۶ در ایران آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز، متوسط مصرف روزانه بنزین ایران سال ۹۶ با ثبت رشدی حدود هشت درصدی به ۸۰ میلیون لیتر در روز رسید که پیش بینی می‌شود متوسط مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی امسال با رشدی ۹ تا درصدی به ۸۶ تا ۸۸ میلیون لیتر در روز برسد.

در طول ایام نوروز امسال متوسط مصرف روزانه بنزین با ثبت رشدی حدود ۱۳ درصدی به مرز ۱۰۰ میلیون لیتر در روز رسیده بود که با فروکش کردن سفرهای نوروزی تب مصرف بنزین در کشور هم فروکش می کند و روند تقاضا برای این محصول نفتی طبیعی خواهد شد.

همزمان با احتمال جهش ۹ تا ۱۰ درصدی متوسط مصرف روزانه بنزین در ایران، اقداماتی به منظور افزایش ظرفیت تولید این فرآورده پرطرفدار نفتی، کاهش و در نهایت توقف واردات بنزین در دستور کار قرار گرفته است.

در شرایط فعلی با بهره برداری کامل از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس و سپس راه اندازی مجتمع جدید بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس ظرفیت تولید بنزین ایران به حدود ۷۸ میلیون لیتر در ر.ز رسیده که مهمترین پروژه افزایش ظرفیت تولید بنزین، بهره برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت تولید روزانه ۱۲ تا ۱۲.۵ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار و پنج اتحادیه اروپا است.

با بهره برداری از فاز دوم بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان عملا تا پیش از تابستان سال جاری ظرفیت تولید بنزین کشور به بیش از ۹۰ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد که در این صورت حتی در صورت احتمال ثبت جهش ۹ تا ۱۰ درصدی مصرف روزانه بنزین عملا وضعیت تولید و مصرف این فرآورده نفتی در کشور به نقطه سر به سر می‌رسد.

از سوی دیگر درحالی مصرف بنزین ایران در ایام نوروز رشدی افسارگسیخته بیش از ۱۳ درصدی را تجربه کرد که وضعیت تولید و مصرف این فراورده نفتی نشان می دهد در صورت عدم بهره برداری از فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس حجم واردات بنزین به بیش از ۲۰ میلیون لیتر در روز افزایش می‌یافت.

تولید بنزین سبز اکتان ۹۶ در ایران آغاز شد

به نقل از انرژی نیوز، همزمان با افزایش ظرفیت تولید بنزین ایران به همت راه اندازی کامل فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ظرفیت تولید بنزین با استاندارد یورو پنج کشور درحالی روزانه بیش از ۱۲ میلیون لیتر افزایش یافته که با اجرای یک طرح جدید در پالایشگاه نفت آبادان ایران به جرگه تولیدکنندگان بنزین سبز جهان پیوسته است.

بر این اساس از زمستان سال گذشته با راه اندازی فاز اول مجتمع آلکیلاسیون، ایزومریزاسیون و بازیافت اسید سولفوریک پالایشگاه نفت آبادان، تولید بنزین سبز و با اکتان بالای ۹۶ در پالایشگاه نفت آبادان آغاز شده و عملا با اجرای این طرح برخی از برش‌های گازمایع تولیدی پالایشگاه قابلیت تبدیل به بنزین اکتان بالا را دارند.

در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه ۶۰۰ هزار تا یک میلیون لیتر بنزین آلکیلات (بنزینی با اکتان بالا و گوگرد پایین) تولید می شود که پیش بینی می شود امسال با انجام اقداماتی در بخش ابزار دقیق واحد امکان تولید روزانه ۲ میلیون لیتر بنزین سبز در قدیمی ترین پالایشگاه نفت خاورمیانه فراهم شود.

در صنعت پالایش نفت از بنزین آلکیلات به عنوان بنزین سبز یاد می شود زیرا این بنزین به رنگ کاملا سفید بوده که بوی نعنا می دهد و پایه آروماتیک و الفینی ندارد و جز بنزین‌های پاک و به اصطلاح سبز به شمار می‌رود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.