پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تولید گاز فاز ۱۹ پارس جنوبی به ۱۸ میلیون متر مکعب رسید

0

با افزایش برداشت گاز از سکوهای دریایی و انجام مراحل تکمیلی در واحدهای فرایندی فاز ۱۹ ، تولید و شیرین سازی گاز در این طرح در حال توسعه به ۱۸میلیون متر مکعب در روز رسید.

مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی با اشاره به افزایش میزان تولید و شیرین سازی گاز در ردیف های اول و چهارم ، از راه اندازی ردیف سوم شیرین سازی این فاز تا هفته نخست شهریور و ظرفیت سازی پالایشگاه جهت برداشت روزانه۴۳ میلیون مترمکعب گاز ترش غنی تا پایان آبان ماه امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نفت و گاز پارس، حمیدرضا مسعودی با تاکید بر اینکه فاز ۱۹ پیشروترین طرح در مجموعه طرح های جدید پارس جنوبی است عنوان کرد: تاکنون با حمایت وزارت نفت ، شرکت ملی نفت ایران و راهبری شرکت نفت و گاز پارس و همچنین تلاش پیمانکاران ، اقدامات و سنگ بناهای عمده ای در این فاز پیگیری و اجرا شده است.

مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی ادامه داد: سال گذشته سکوی ۱۹c با موفقیت نصب و طرح ابتکاری بای پاس نیز اجرا و گاز سکوی SPD2 به پالایشگاه خشکی منتقل شد؛ ضمن آنکه امسال علاوه بر راه اندازی سکوی ۱۹c ، سکوهای ۱۹ A و ۱۹B نیز راه اندازی خواهد شد.

صادرات بیش از یک میلیون بشکه میعانات گازی در فاز ۱۹

مسعودی با اشاره به تکمیل تمام خطوط لوله دریایی انتقال منابع گازی به پالایشگاه این فاز افزود: در حال حاضر گاز سکوهای SPD2 و ۱۹Cپس از شیرین سازی در ردیف های چهارم و اول، به شبکه سراسری تزریق می شود.

وی گفت: این درحالی است که تمامی واحدهای پایین دستی و بالادستی پالایشگاه تکمیل و از آمادگی انتقال بیش از ۲۸ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری در روز برخوردار است.

مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی از بارگیری چهارمین محموله میعانات گازی این فاز در هفته گذشته خبر داد و گفت: تاکنون یک میلیون و۵۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در این فاز برداشت و حدود یک میلیون ۳۰۰ هزار بشکه آن بارگیری و از سوی شرکت ملی نفت ایران روانه بازارهای هدف شده است.

وی عملیات بارگیری و نصب سکوی ۱۹A را بسیار موفقیت آمیز و با ثبت رکوردهای جدید توصیف کرد و با اشاره به راه اندازی این سکو تا پایان آبان ماه، نصب و راه اندازی سکوی ۱۹B تا زمستان سال جاری را سنگ بنای دیگر درحال پیگیری در این فاز عنوان کرد.

راه اندازی آخرین واحد شیرین سازی فاز ۱۹ تا پاییز سال جاری
مسعودی با اشاره به آمادگی کامل سه ردیف شیرین سازی تا نیمه نخست شهریور خاطر نشان کرد: با توجه به آمادگی خط لوله سکوی ۱۹A و تکمیل ردیف سوم پالایشی فاز تا اوایل شهریور ماه، بلافاصله پس از راه اندازی سکوی ۱۹A تا پایان آبان ماه، گاز این بخش نیز با ورود به بخش خشکی وارد ردیف سوم شیرین سازی شده و امکان دریافت و تولید روزانه ۴۳ میلیون متر مکعب گازفراهم می شود.

این مجری طرح درباره آخرین واحد شیرین سازی فاز ۱۹ گفت: فعالیت های اولیه ساخت آخرین ردیف شیرین سازی شامل نصب کامل تجهیزات و بخش عمده ای از پایپینگ به اتمام رسیده و فعالیت های مربوط به نصب و هوکاپ برق و ابزار دقیق درحال انجام است و تا پاییز سال جاری آماده دریافت گاز ترش خواهد شد.

بازیافت و شیرین سازی گاز فلر در فاز ۱۹
مسعودی با اشاره به پیگیری و رعایت قوانین و دستورالعمل های زیست محیطی در پالایشگاه فاز ۱۹ و الویت گذاری جهت اجرای این واحد ها ، از راه اندازی کمپرسورهای Regeneration واحد ۱۰۴ خبر داد و گفت: با ورود این کمپرسورها به ردیف چهارم ، گازسوزی فلر بشدت کاهش یافته و تمامی گاز دریافتی شیرین سازی می شود؛ ضمن اینکه تا هفته آینده نیز کمپرسورهای Regeneration ردیف یک وارد سرویس خواهد شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی گفت: عملیات اجرایی و مراحل تست های اولیه شامل تستMRT و AIR TO AIR ( مراحل پیش راه اندازی) کمپرسورهای واحد تثبیت میعانات گازی(OFF GAS COPRESSOR) انجام شده و تا پایان مردادماه وارد سرویس خواهد شد.
مسعودی با بیان اینکه گازی که همراه با میعانات گازی وارد این یونیت می شود، توسط کمپرسورهای این واحد (۱۰۳) جداسازی و مجددا به بخش پایین دستی منتقل می شود، گفت: این کار دو حسن دارد؛ هم آنکه میزان شیرین سازی پالایشگاه افزایش می یابد و مهمتر اینکه تبعات زیست محیطی فلرینگ را به شکل چشمگیری کاهش می دهد.

ردیف های سوم و چهارم گوگرد سازی تا اوایل دی ماه به بهرداری می رسد
وی در مورد واحد بازیافت گوگرد فاز ۱۹ گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی انجام شده پیش بینی می شود از اول دی ماه امسال ردیف سوم و چهارم این بخش به بهره برداری برسد تا علاوه بر جدا سازی معادل یک فاز استاندارد گوگرد ،ترکیبات مضر گاز به حداقل رسانده شود.
مسعودی گفت: پیش بینی می شود با حدود ۲ ماه فاصله پس از راه اندازی ردیف سه و چهار، ترین های اول و دوم بازیافت گوگرد فاز ۱۹ نیز به بهره برداری برسد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی در خصوص مراحل اجرای دو واحد مهم دیگر مرتبط با محیط زیست در این فاز گفت: خوشبختانه واحدهای تصفیه پساب (۱۰۹ و ۱۲۹) پالایشگاه بطور کامل راه اندازی و در سرویس قرار دارد.

به گفته وی آب شور و پساب پالایشگاه وارد واحد ۱۰۹ شده و درصورت وجود گاز، مشتقات H2S جداسازی و پس از ورود به واحد ۱۲۹، مطابق استانداردهای زیست محیطی،BOD و COD آن تنظیم شده و مجددا به دریا می ریزد.

راه اندازی مدرن ترین واحدآزمایشگاهی در فازهای منطقه پارس ۲
مسعودی در ادامه با تاکید بر اینکه مجهزترین آزمایشگاه در مجموعه فازهای واقع در منطقه پارس دو به فاز ۱۹ تعلق دارد، گفت: درحال حاضر تمامی آزمایشات مربوط به محصولات پالایشگاه، واحدهای زیست محیطی و همچنین آزمایش های مربوط به مشخصات فنی گاز آماده ارسال به شبکه سراسری، با دقت بسیار بالا و با استفاده از تجهیزات بسیار مدرن این مرکز مورد پایش و اندازه گیری قرار می گیرد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۹ با اشاره به اجرای دستورالعمل های ایمنی پیش راه اندازی (PSSR) در این فاز گفت: با اجرای این دستورالعمل قبل از ورود گاز به واحدهای پالایشی، پیمانکار موظف است تمامی حوزه های ایمنی مربوط به واحد مربوطه اعم از سیستم اطفا حریق و F&G را بطور کامل کنترل و چک کرده و پس از حصول اطمینان از این وضعیت با تنظیم، تهیه و صدور پرمیت های لازم مطابق دستورالعمل HSE شرکت ملی نفت ایران‌و شرکت نفت و گاز پارس، واحدهای پالایشگاه را راه اندازی نماید.

به گفته مسعودی تاکنون هیچ حادثه ای ناشی از بهره برداری ناایمن از تجهیزات در این فاز رخ نداده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.