پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تولید از اولین سکوی فاز ۱۹ پارس جنوبی تا نیمه دوم بهمن

ImageHandler (2)

مجری فاز ١٩ پارس جنوبی از آماده سازی خطوط لوله ارتباطی میان سکوهای این فاز و نیز تست و راه اندازی آن تا چند روز آینده خبر داد و گفت: با توجه به تکمیل واحدهای اول فرایندی در بخش پالایشگاهی، امکان ارسال ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز تولیدی این بخش از دریا به خشکی امکانپذیر می شود. 

مهندس حمیدرضا مسعودی تصریح کرد: طی یک ماه اخیر عملیات اجرای خط لوله کنارگذر سکوی ۱۹C و SPD1 به طور کامل و پس از انجام آزمایشهای لازم با موفقیت به پایان رسید.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی از برنامه ریزی برای انتقال گاز شیرین از خشکی به دریا با خط لوله ٣٢ اینچ برای فشارافزایی تا ١٠ روز آینده خبر داد و گفت: به محض اطمینان بخش بودن انجام این عملیات، انتقال گاز ترش از سکوی SPD2 به پالایشگاه آغاز می شود.

وی همچنین از اتمام عملیات اتصال واحد تزریق گاز تصفیه شده به شبکه سراسری خبر داد و افزود: هم اکنون این بخش نیز جهت عرضه گاز شیرین سازی شده در فصل زمستان آماده است.

وی افزود: پیش بینی می‌کنیم تا نیمه دوم بهمن ماه بتوانیم گاز ترش را وارد پالایشگاه کنیم که براین اساس مقدمات تصفیه و شیرین سازی گاز در پالایشگاه انجام شده است.

مسعودی ادامه داد: همچنین روز چهارشنبه (٣٠ دیماه) عملیات راه اندازی کمپرسور واحد چهار یونیت ١٠۶ (تزریق گاز به شبکه سراسری)‌ آغاز شد.
پروژه فاز ١٩ پارس جنوبی قرار گرفته در بخش غربی مخزن و بخش پالایشگاهی آن در منطقه تمبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) در زمینی به مساحت حدود ٢١٨ هکتار در حال اجراست.

طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در خرداد ما سال ١٣٨٩ توسط شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (برای اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت IOEC (برای ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) به رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.