پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

توقف ۶ درصد تولید گاز انگلیس با اجرای تحریم نفتی آمریکا علیه ایران

به گزارش پایگاه اطلاعات وفن آوری فرا ساحل به نقل ازخبرگزاری تسنیم، میدان گاز طبیعی رهام در دریای شمال انگلیس اگر نتواند معافیت آمریکا را از تحریم‌های ایران به دست آورد، با آغاز تحریم ها در اوایل نوامبر بسته خواهد شد.

مالک بخشی از میدان گازی رهام شرکت NIOC وابسته به دولت ایران است. بنابراین در مورد تأثیر تحریم‌ها بر عملکرد رهام تردیدی وجود ندارد.

هفته گذشته شرکت بریتیش پترولیوم اعلام کرد رهام می تواند بدون مجوز آمریکا به تولید خود ادامه دهد، حتی اگر نتواند مجوز خود را تا آخر سپتامبر تمدید کند.

ولی این معافیت فقط در فاصله زمانی بین پایان سپتامبر و ۴ نوامبر عملی است. با اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چهار نوامبر، این معافیت هم از بین میرود.

بریتیش پترولیوم با در اختیار داشتن یک مجوز موقتی تا ۴ نوامبر، اکنون با اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران به معافیت بیشتری نیاز دارد.

در بیانیه ای که در روز چهارشنبه روی وب سایت بریتیش پترولیوم ارسال شد ، هشدار داده شد که اگر از طرف دفتر کنترل دارایی‌های خارجی ( OFAC) مجوزی برای فعالیت رهام بعد از ۴ نوامبر صادر نشود ، این میدان گازی بسته خواهد شد.بریتیش پترولیوم تاکید کرد که هنوز برای ادامه تولید بعد از ۴ نوامبر به مجوز نیاز دارد.

بریتیش پترولیوم و دولت انگلیس همچنان با مقامات آمریکا در مورد پیدا کردن راه حلی برای ادامه تولید رهام مذاکره می‌کنند.

احتمال دارد رهام شامل نوعی معافیت شود. این معافیت می‌تواند از جانب OFAC باشد یا یک سازمان آمریکایی دیگر.

طبق اطلاعات دولت انگلیس ، رهام و میدان بروس که متصل به آن است روزانه حدود ۵ تا ۶ میلیون متر مکعب گاز تولید می کنند که ۶ درصد تولید گاز انگلیس و سه درصد مصرف گاز در این کشور است.

بازار گاز انگلیس در حال حاضر کساد و بی رونق است. از دست رفتن تولید رهام برای یک مدت طولانی در طول زمستان ، بر این بازار بی رونق تأثیر خواهد گذاشت.

طی سالهای گذشته، OFAC مجوزی به رهام داده بود تا علیرغم انواع مختلف تحریم ها علیه ایران ، از برخی خدمات خاص ، تکنولوژی و پرسنل آمریکایی استفاده کند.

رهام به خاطر تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از اواخر سال ۲۰۱۰ تا نوامبر ۲۰۱۴ بسته شده بود و با گرفتن اولین معافیت توانست تولید خود را پیش از برداشته شدن تحریم ها در ۲۰۱۶ از سر بگیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.