پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

توسعه میدان چنگوله در قالب قراردادهای IPC

0

تفسیر داده های لرزه ای مدیریت اکتشاف از ارتباط ساختمانی بین میدان های آذر و چنگوله خبر می دهد اما اثبات وجود ارتباط دینامیکی میان این دو میدان منوط به پایش اطلاعات تولیدی از چاه های واقع در دو طرف ناحیه قراردادی این میدان هاست.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شرکت ملی نفت، خبرگزاری تسنیم در روز چهارشنبه مورخ ۲ تیرماه، گزارشی با عنوان “برداشت صفر ایران از یک مخزن مشترک ۳ میلیارد بشکه ای نفت” ناظر بر میدان نفتی چنگوله منتشر کرده و در آن مدعی شده است که ایران در این میدان مشترک هیچ اقدامی در جهت استحصال منابع نفتی نکرده است در حالی که عراق روانه ۶۵ هزار بشکه برداشت می کند.
روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران با استفاده از حق قانونی خود و به منظور شفاف سازی در این زمینه با ارائه توضیحاتی به ادعای این خبرگزاری، پاسخ داده است که در ادامه می آید:

۱- میدان نفتی چنگوله در استان ایلام در ۵۰ کیلومتری جنوب ‌شرق شهر مهران و در فاصله ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری خط مرزی ایران و عراق (از طرف غرب و شمال غرب) قرار گرفته و در حاشیه شمالی فروافتادگی دزفول و مابین میادین نفتی دهلران و آذر قرار دارد.
مخازن مورد نظر به منظور توسعه این میدان، افق‌های سروک بالایی و پایینی بوده و ناحیه قراردادی مساحتی افزون بر ۱۱.۵ در ۲۳.۵ کیلومتر مربع را شامل می شود. ساختمان میدان چنگوله تحت تاثیر زون‌های چین‌خورده و تراستی زاگرس بوده و به دلیل واقع شدن در مرز جنوبی گسل بالارود، دارای سیستم شکستگی، گسل و پیچیدگی‌های ساختمانی مختص به خود است.
نخستین چاه میدان چنگوله با عمق ۲۹۰۰ متر در سال ۱۹۷۴ با هدف بررسی گروه بنگستان، نزدیک به راس ساختمان حفاری شده و به دلیل جریانات فشار بالای آب نمک در بخش قاعده‌ای سازند آسماری و پابده، در سازند پابده متروکه شده است. چاه دوم در سال ۱۹۹۷ در ستیغ ساختمان تا عمق ۴۹۴۰ متری (۴۵۰ متر در سازند فهلیان) حفاری شد و چاه بعدی در سال ۲۰۰۶ تا سروک پایینی تا عمق ۴۵۱۶ متری حفاری شده است که به دلیل به جای گذاشتن مانده، تنها از سروک بالائی و ایلام دارای اطلاعات نمودارگیری است.

۲- به دلیل مشخصات ساختمانی میدان های چنگوله، آذر و بدرا، اشتراک منابع هیدروکربوری میدان چنگوله با کشور عراق، از طریق میدان آذر امکان پذیر است و کمترین فاصله ناحیه قراردادی میدان چنگوله از مرز عراق در این مسیر در حدود ۱۰ کیلومتر است.

۳- ارتباط ساختمانی میدان چنگوله و آذر پس از گزارش اخیر تعبیر و تفسیر داده های لرزه ای از سوی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران محرز شد. پس از این گزارش توسعه میدان چنگوله در اولویت توسعه شرکت ملی نفت نفت ایران قرار گرفته و در چارچوب واگذاری عملیات توسعه از طریق قراردادهای جدید (IPC) مدنظر است.

۴- با توجه به اطلاعات موجود، ارتباط بین میدان های چنگوله و آذر ساختمانی بوده و با توجه به برخی شواهد از جمله اختلاف وزن و ترکیبات هیدروکربور دو میدان، اطمینان از ارتباط دینامیکی ساختارهای موجود، صرفا در صورت پایش اطلاعات تولیدی از چاه های واقع در دو طرف ناحیه قراردادی میدان های یاد شده، محرز می شود.

۵- طرح توسعه میدان آذر (حفاری ۱۸ حلقه چاه و رسیدن به سقف تولید ۶۵ هزار بشکه در روز) از اسفند ۱۳۹۰ به پیمانکار بیع متقابل (شرکت سروک آذر) واگذار شده است. لازم به ذکر است عملیات حفاری در میدان آذر به دلیل وجود مشکلات متعدد ناشی از پیچیدگی های زمین شناسی، عاری از مشکل نبوده و با وجود موانع حاصل از کمبود ابزار و ادوات حفاری و عدم امکان دسترسی به تکنولوژی روز دنیا (که متوجه شرکت های معتبر بین المللی فعال در بخش عراقی نیست)، تاکنون ۸ حلقه چاه در این میدان حفاری شده و حفاری ۷ حلقه چاه دیگر نیز در دست اقدام است.
با توجه به موقعیت جغرافیایی میدان های چنگوله، آذر و بدرا، بدیهی است با پیگیری فعالیت های توسعه ای میدان آذر و محقق شدن تولید از آن میدان، نگرانی در خصوص متأثر شدن میزان برداشت از میدان چنگوله ناشی از تولید میدان بدرا (در کشور عراق) وجود نخواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.