پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

خواب توسعه میدان نفتی “اسفندیار”

0

در حالی که وزارت نفت ایران در حال بررسی شرایط شناسایی میدان اسفندیار است، عربستان با همکاری غیرقانونی کویت سالهاست از میدان مشترک با ایران برداشت نفت دارد.

میدانی نفتی با ذخایر سبک و باکیفیت در سال ۱۹۶۰ در میانه خلیج فارس کشف شد که مشخص شد این ذخایر نفتی بین ایران و عربستان مشترک است. این میدان در آبهای ایران با نام “اسفندیار” و در آبهای عربستان با نام “لؤلؤ” شناخته می‌شود. مخزن میدان نفتی اسفندیار که دارای ۵۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام شناسایی شده بود(۱)، نفتی سبک و باکیفیت دارد که API آن ۳۰ است.

در حالی که ایران هنوز در حال برنامه ریزی برای شناسایی این میدان است عربستان با همراهی کویت از سالها پیش توسعه و بهره برداری مشترکی را از این میدان آغاز کرده است. عربستان در سال ۲۰۰۰ شرکت Aramco Gulf Operations را به‌منظور توسعه و بهره برداری از میادین خفجی، هوت، لؤلؤ و دورا تأسیس کرد. عربستان و کویت این ۴ میدان را در منطقه‌ای به‌نام divided zone به‌معنی “منطقه تقسیم شده” بین خود تقسیم کردند.

کویت نیز شرکتی با نام Kuwait Gulf Oil در سال ۲۰۰۲ تأسیس کرد تا راهبری divided zone را در کنار شرکت عربستانی در دست بگیرد و به‌نوعی از منافع کویت در این منطقه حفاظت کند.

عربستان و کویت به‌طور مشترک از مجموعه این ۴ میدان روزانه ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام برداشت می‌کنند.

نکته جالب اینجاست که در هیچ اظهار نظر رسمی از سوی مقامات ایرانی مشترک بودن میدان (اسفندیار ــ لؤلؤ) با کشور کویت بیان نشده و در تمامی خبرهای وزارت نفت و اظهار نظرهای مسئولان ایرانی عنوان شده که این میدان بین ایران و عربستان مشترک است.

جالب‌تر اینکه در کتاب Kuwaiti Oil Fires که در سال ۱۹۹۵ نوشته شده مرز مورد ادعای کویت برای شراکت در میادین مشترک خلیج فارس به‌گونه‌ای رسم شده که بهره برداری از میدان لؤلؤ (مشترک با اسفندیار) و میدان دورا (مشترک با آرش) را حق کویت دانسته است.

offshore4407

در حالی کویت و عربستان رأساً و بدون توجه به سهم ایران اقدام به مرزکشی در خلیج فارس کرده‌اند که این مرزکشی از مرز آبی ایران گذشته و غیرقانونی است.

در سایت شرکت ملی نفت ایران مرز آبی ایران در میدان (اسفندیار ــ لؤلؤ) بدین صورت نشان داده شده است.

offshore448

در کتاب Kuwaiti Oil Fires همچنین عنوان شده که کویت در سال ۱۹۷۹ به‌میزان ۵۱ هزار بشکه در روز فقط از میدان نفتی لؤلؤ برداشت نفت داشته است.

offshore449

پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.