پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

توتال می‌ماند یا می‌رود؟

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل,دکتر محمود بابایی کارشناس ارشد اقتصاد بین الملل نوشت:

امروزه سوالی که در مقابل خود داریم این است که آیا توتال در ایران می‌ماند و یا ایران را ترک خواهد کرد. می‌خواهم چند نکته در خصوص این شرکت و لزوم رعایت تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای دیگر را مورد اشاره قرار داده و قضاوت را به خواننده بسپارم:

۱- توتال هر چند یک شرکت فرانسوی است، اما به دلیل چند ملیتی بودن دفاتر فراوانی در سراسر جهان دارد.

۲- در ماه مه ۲۰۱۳ توتال با مقامات قضایی امریکا در خصوص پرداخت جریمه ۳۹۸ میلیون دلاری به آمریکا به دلیل تخلف از تحریم‌های اوفک و البته مسائلی دیگر به توافق رسید.

۳- در این توافق توتال تعهدات دیگری پذیرفت. از جمله تعیین” یک ناظر مستقل ” برای بررسی برنامه پایبندی این شرکت به تحریم‌های امریکا. در ژوییه ۲۰۱۶ این ناظر مستقل تایید کرد که این شرکت برنامه مناسبی برای رعایت و پایبندی به تحریم‌های امریکا اتخاذ کرده است. متعاقبا مقامات آمریکایی این تاییدیه را مورد بررسی قرار دادند.

۴- توتال به دلیل سرمایه گذاری در بازار بورس و اوراق بهادار آمریکا می‌بایست گزارش سالیانه ریز فعالیت‌های خود را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارائه دهد.

۵- این حق سرمایه گذاران در بازار بورس و اوراق قرضه آمریکاست تا جزییات فعالیت‌ها و سرمایه گذاری توتال در جهان بویژه در کشورهای تحت تحریم آمریکا را بدانند.

۶- توتال علیرغم فرانسوی بودن بخشی از اقتصاد آمریکا است. لذا می‌بایست در چارچوب مکانیسم‌های موجود در آمریکا ، پاسخگو باشد. از این جهت شاید بتوان گفت این شرکت بیشتر در واشنگتن تنظیم می‌شود تا در پاریس یا بروکسل.

۷- در گزارش این شرکت به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا برای سال ۲۰۱۶ شامل ۳۶۸ صفحه است .

۸- در گزارش این شرکت فرانسوی به کمیسیون فوق ۱۰۳ بار اسم ایران را برده است.

۹- هم اکنون توتال ۵ تن را برای رعایت تحریم‌های آمریکا علیه ایران جهت هماهنگی با اوفک به استخدام خود درآورده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.