پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

توافقنامه سه‌جانبه چابهار تحولی در مناسبات منطقه

0

موافقتنامه راهبردی تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین ایران، هند و افغانستان موسوم به (موافقتنامه چابهار) در حضور سران سه کشور امضا شد.
دکتر حسن روحانیروز دوشنبه، سوم خردادماه در نشست سه‌جانبه سران ایران، هندوستان و افغانستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران در شرایط پس از تحریم و فضای جدید بوجود آمده، آمادگی دارد همکاریها و روابط خود با همسایگان بویژه هندوستان و افغانستان را توسعه داده و از این ظرفیت به نفع ملتهای منطقه استفاده کند.

به گزارش پایگاه اطلاعات وفن آوری فراساحل به نقل از شانا،وی با اشاره به این که سه کشور همواره از همکاریهای مشترک برای ایجاد تحولات مثبت در منطقه حمایت کرده اند، افزود: ما نیازمند ابتکارهای مشترک در منطقه هستیم که امروز امضا توافقنامه ترانزیتی سه جانبه چابهار یکی از زمینه‌های همکاری بسیار خوب، در منطقه و سه کشور را فراهم می‌کند.

رئیس‌ جمهوری اظهار کرد: ابتکار ایران، هندوستان و افغانستان در امضا توافق سه جانبه ترانزیتی اگر چه ابتکاری اقتصادی است اما زمینه‌ای برای دیگر همکاریها به شمار می رود و بخشهای مختلف می‌توانند، از این همکاری بهره‌برداری کنند.

دکتر روحانی توافقنامه سه جانبه تهران، دهلی نو و کابل را همراه با پیامی بر مبنای دوستی، اتحاد و همکاری برای رفاه ملتهای منطقه برشمرد و گفت: توافقنامه ترانزیت سه جانبه نه یک تصمیم سیاسی، بلکه اجماع منطقه‌ای به عنوان ضمانت همکاریهاست و می‌تواند اراده‌های مشترک را برای توسعه روابط و مناسبات میان سه کشور به نمایش گذارد.

رئیس‌ جمهوری افزود: این ابتکار می‌تواند تحولات بسیار خوبی برای سه کشور و سایر کشورهای منطقه به همراه داشته باشد.

دکتر روحانی ادامه داد: در این ابتکار که توسعه ترانزیت منطقه شرقی ایران به شمار می‌رود، هند را به چابهار و هر سه کشور را به قفقاز و شرق اروپا نزدیک می‌کند و می‌تواند شرایط بهتری را برای کارآفرینان در سه کشور فراهم آورد.

رئیس‌ جمهوری با اشاره به این که با امضا موافقتنامه سه‌جانبه ایران، هندوستان و افغانستان، یک دالان ترانزیت بین‌المللی ایجاد خواهد شد، یادآور شد: این اقدام، فرصتی بزرگ برای تعاملات منطقه‌ای و فعال شدن کارآفرینان سه کشور و منطقه ایجاد خواهد کرد و بی‌تردید رقابتهای مثبت و همکاریهای مشترک، همه را به سمت رویکردی سازنده هدایت می‌کند.

دکتر روحانی امضا توافق سه‌جانبه را روزی مهم و تاریخی در روابط سه کشور و دارای منفعت برای کل کشورهای منطقه برشمرد و اظهار کرد: این اقدام، آغازی است که در آینده ارتباط بخشهای کارآفرینی با یکدیگر را تسهیل می‌کند.

رئیس‌ جمهوری تأکید کرد: پیام توافقنامه سه‌جانبه ترانزیتی میان ایران، هندوستان و افغانستان به کشورهای جهان، این است که ما سه کشور، برای همکاریهای مشترک و در مسیری سازنده، متحد هستیم.

دکتر روحانی با اشاره به ضرورت فعالیتهای اقتصادی مشترک آینده سه کشور در منطقه چابهار، به منظور تولید محصولات برای مصرف داخلی و صادرات، گفت: چابهار این ظرفیت را دارد که نقطه وصل کشورهای منطقه باشد و کشورهای دیگر نیز می‌توانند در این پروژه از ابعاد مختلف اعتباری و فناوری مشارکت کنند.

رئیس‌ جمهوری تصریح کرد: توافق سه جانبه ترانزیتی ایران، هندوستان و افغانستان، بی تردید به امنیت، ثبات، همکاری و توسعه منطقه کمک شایانی خواهد کرد.

نارندرا دامورداس مودی، نخست وزیر هندوستان نیز در این نشست با قدردانی از پیشگامی ایران در برگزاری این نشست و میهمان‌نوازی از رؤسای شرکت‌کننده، گفت: امروز در تاریخ سه کشور، روز مهمی به شمار می‌رود، زیرا این توافق تنها توافقی بر روی کاغذ نیست، بلکه با اراده کامل عملیاتی خواهد شد.

نخست وزیر هند با تأکید بر اینکه باید زمینه‌های اجرایی این توافق در کمترین زمان آماده شود و هندوستان برای اجرای کامل این توافق مصمم است، اظهار کرد: روند پیشرفت پروژه باید به دقت از سوی وزیران، نظارت شده و هر گونه موانع احتمالی، هر چه سریع‌تر برطرف شود.

دامورداس مودی یادآور شد: این پروژه و همکاری مشترک الگوی بسیار خوبی برای منطقه خواهد بود و باید آن را به کریدور حمل و نقل بین‌المللی جنوب – شمال متصل کنیم.

اشرف غنی، رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این نشست با بیان این که «امروز گذشته و آینده ما به یکدیگر پیوند می خورد»، گفت: در گذشته از طریق راه ابریشم با هم ارتباط داشتیم و امروز مرکزی شدن چهارراه تجارتی منطقه سبب گسترش روابط میان سه کشور خواهد بود و این نشانی روشن از همکاریهای منطقه‌ای برای ایجاد اشتغال و تحرکات اقتصادی، خواهد بود.

رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان با تأکید بر این که این پروژه زمینه‌ساز تحولی بزرگ نه تنها برای سه کشور، بلکه در منطقه بشمار می‌رود، یادآور شد: توافق سه‌جانبه ایران، هندوستان و افغانستان امکان ارتباط میان کشورهای منطقه را بوجود آورده و از چین تا آسیای مرکزی را بهم متصل می‌کند.

اشرف غنی با اشاره به این که افغانستان از گسترش همکاریهای مشترک بندری و ترانزیتی میان سه کشور، استقبال می‌کند، گفت: مردم سه کشور می‌خواهند تا اثرات این پروژه را سریع مشاهده کنند و لذا باید با مدیریت دقیق از حداکثر ظرفیتهای موجود همکاری در این راستا استفاده شود.

رئیس‌ جمهوری اسلامی افغانستان، تأکید کرد: بخشهای خصوصی و دولتی افغانستان آماده هرگونه سرمایه‌گذاری در منطقه چاربهار هستند.

یاد آور می‌شود براساس موافقتنامه تأسیس دالان حمل و نقل و گذر بین‌المللی میان جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند؛ جمهوری اسلامی ایران به عنوان امین اسناد و دبیرخانه دائمی این موافقتنامه تعیین شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.