پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تلاش چین برای پایان دادن به انحصار لندن و نیویورک بر معاملات نفت

0

چین قصد دارد معاملات آتی نفت خام که از مدت ها پیش گمانه زنی هایی در خصوص آن مطرح بود را از روز ۲۶ مارس راه اندازی نماید. این اقدام احتمالا نظام قیمت گذاری پرمعامله ترین کالای خام جهان را تکان خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم: دو منبع آگاه گفتند، راه اندازی این معاملات به معنای پایان تلاش چند ساله دولت چین برای ایجاد اولین شاخص معاملات نفتی آسیایی بر پایه یوان است که هدف از آن اعطای قدرت تاثیرگذاری بیشتر به چین در نظام قیمت گذاری نفت خام در بازار آسیاست.

راه اندازی این معاملات احتمالا سهمی چندین تریلیون دلاری از معاملات آتی نفت را به بورس بین المللی انرژی شانگهای خواهد بخشید.

بورس معاملات آتی شانگهای و بورس بین المللی انرژی شانگهای از اظهارنظر در این باره خودداری کرده اند. کمیسیون رگولاتوری اوراق بهادار چین نیز به درخواست اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است.

آسیا در طی سال های گذشته به بزرگترین مصرف کننده نفت جهان تبدیل شده و چین امیدوار است با ایجاد شاخص قراردادهای نفتی مخصوص به خود، بتواند تاثیر بیشتری بر شرایط بازار نفت در منطقه آسیا بگذارد.

بخش عمده ای از نفت جهان بر مبنای دو شاخص عمده وست تگزاس اینترمدییت و برنت لندن معامله می شود و عمدتا در بازار بورس نیویورک اجرا می گردد.

ایجاد معاملات نفت به یوان، که قرار بود امکان آن برای سرمایه گذاران چینی و سایر کشورها فراهم شود، ابتدا برای حدود ۶ سال قبل پیش بینی شوده بود، اما بروز آشفتگی ها در بازارهای بورس آسیایی و معاملات آتی دیگر کالاها موجب به تاخیر افتادن آغاز به کار این معاملات شده بود.

اخبار ویژه صنعت نفت را اینجا بخوانید

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.