پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تکمیل ظرفیت برداشت گاز فازهای ١٧ و١٨ تاپایان سال

نشست خبری بارگیری سکوی ١٧B باحضور معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی ، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس و مدیران ارشد بخش کارفرما و پیمانکار بعد از سه شنبه ٢٧ مهرماه در یارد بندرعباس برگزار شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در جریان این نشست گفت: با نصب و راه اندازی سکوی ١٧B تا اوایل اسفندماه امسال ، زنجیره تولید فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی تکمیل شده و ظرفیت اسمی برداشت گاز در این فازها محقق می شود .

مهندس محمد مشکین فام گفت : تمامی مراحل ساخت و بارگیری سکوی ١٧B با رعایت استانداردهای بین المللی توسط متخصصان داخلی انجام شده و در مراحل بعدی، نصب هوکاپ و راه اندازی این سکو نیز این رویه ادامه خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اظهار داشت: به منظور تسریع در برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی ، سال گذشته طی تدابیر ویژه ای دوسکوی اقماری Cو D فاز١۴ با سکوهای اقماری فازهای ١٧ و١٨ جایگزین شد.

وی افزود: پس از این تصمیم و تغییر فعالیت های اجرایی ، سکوی ١۴D (جایگزین موقعیت ١٨B ) ، به عنوان نخستین سکوی اقماری فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی ،با وزنی معادل ٢٣٠٠ تن، ١١ مردادماه سال جاری از سوی متخصصان ایرانی بر روی جکت خود نصب شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت : پیش بینی می شود فعالیت های پایانی راه اندازی سکوی ١٨B ادامه یافته و این سکو تا پایان آبان ماه امسال با ظرفیت فرآورش روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز به بهره برداری برسد.

وی افزود: با تکمیل و راه اندازی آخرین سکوی فازهای ١٧ و١٨، چهار سکوی گازی این فازها هرکدام با ظرفیت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب، در مجموع ٢ میلیارد فوت مکعب گاز را به بخش پالایشگاه خشکی انتقال می دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.