پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۳ به بیش از ۱۰۴ میلیون بشکه در روز می رسد

0

آژانس بین المللی انرژی در گزارش «نفت ۲۰۱۸» پیش بینی کرد، تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۳، به ۱۰۴ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید که از تولید مورد انتظار سال جاری میلادی ۶٫۹ میلیون بشکه در روز بیشتر است.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از عصر نفت، صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی جهان در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را ۳٫۹ درصد پیش بینی کرده است؛ هرچه اقتصاد قدرتمندتر باشد، مصرف نفت آن بالاتر است، بنابراین پیش بینی می شود تقاضای نفت به طور متوسط با نرخ ۱٫۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

آژانس یاد شده همچنین اعلام کرد، مانند سال های گذشته، ۵۰ درصد تقاضای جهانی نفت متعلق به چین و هند است.

بررسی های آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد، از آنجا که اقتصاد چین روز به روز مصرف کننده مدارتر می شود، نسبت به سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ ، نرخ رشد تقاضای نفت آن تا سال ۲۰۲۳ بتدریج کاهش می یابد؛ در مقابل، نرخ رشد تقاضای نفت در هند افزایش پیدا می کند.

با وجود روند صعودی تقاضای جهانی نفت، نرخ رشد آن پس از یک افرایش ۱٫۴ درصدی در سال جاری میلادی، در سال ۲۰۲۳ به یک میلیون بشکه در روز کاهش می یابد.

آژانس بین المللی انرژی همچنین تصریح کرد: علایمی وجود دارد که نشان می دهد، منابع دیگر انرژی در حال جایگزین شدن به جای نفت هستند، به عنوان مثال، چین یکی از سخت گیرانه ترین مقررات کارایی سوخت و انتشار آلاینده ها در جهان را اجرا می کند.

چین که در تلاش است کیفیت هوای شهرهای خود را بهبود بخشد، به شدت این تلاش ها افزوده است. فروش اتومبیل های برقی و تولید اتومبیل های گازی در این کشور به ویژه بری ناوگان های کامیونی و اتوبوسی در حال افزایش است.

**پتروشیمی؛ عامل اصلی رشد تقاضای نفت

این نهاد بین المللی که به کشورهای پیشرفته جهان در زمینه انرژی مشاوره می دهد، اعلام کرد، مهمترین عامل رشد تقاضای جهانی نفت، محصولات پتروشیمی هستند که در بین محصولات نفتی، بیشترین نرخ رشد تقاضا را به ویژه در آمریکا و چین دارند.

بنا به گزارش آژانس یاد شده، حدود ۱٫۷ میلیون بشکه در روز یا ۲۵ درصد کل تقاضای جهانی نفت تا سال ۲۰۲۳ ناشی از اتان و نفتا است.

این گزارش حاکی است، رشد اقتصادی جهان موجب افزایش رفاه مردم در کشورهای در حال توسعه شده و آنها را به لحاظ درآمدی در طبقه متوسط قرار داده است.

گروه بزرگی از محصولات پتروشیمی که از نفت و گاز طبیعی بدست می آیند برای کارخانه ها بسیار حیاتی هستند و تولید بسیاری از کالاها مانند کالاهای بهداشتی و نگهدارنده های غذا نیازمند این محصولات است.

**آمریکا کنترل عرضه جهانی نفت را بدست می گیرد

آژانس بین المللی انرژی همچنین تصریح کرد، با توجه به ظرفیت محدود کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای افزایش تولید نفت، کشورهای غیراوپک در راس آنها آمریکا روز به روز تسلط بیشتری بر بازار نفت پیدا می کنند.

بنا به این گزارش، تولید آمریکا به مدد صنعت نفت شیل تا سال ۲۰۲۳ به طور متوسط ۳٫۷ میلیون بشکه در روز افزایش می یابد که این رشد بیش از یک دوم ظرفیت افزایش تولید نفت در جهان است که پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۳ معادل ۶٫۴ میلیون بشکه در روز شود.

کل تولیدات نفتی مایع آمریکا در سال یاد شده به حدود ۱۷ میلیون بشکه در روز می رسد که به راحتی این کشور را به بزرگترین تولیدکننده نفت در جهان تبدیل می کند.

این نهاد بین المللی تاکید کرد، اگر سطح قیمت های نفت به بیش از سطوح پیش بینی شده توسط این آژانس برسد، تولید آمریکا در سال ۲۰۲۳ از ۱۷ میلیون بشکه در روز نیز فراتر خواهد رفت.

برزیل، کانادا و نروژ نیز در افزایش تولید جهانی نفت نقش دارند. تمامی افزایش تولید نفت غیراوپک تقریباً ناشی از افزایش تولید آمریکا به اضافه این کشورهاست.

**نوسان قیمت های نفت همچنان ادامه دارد

نتیجه بررسی های آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد در طول ۶ سال آینده، بازار نفت ممکن است ۲ فاز را پشت سر بگذارد؛ تا آخر سال ۲۰۲۰ عرضه کشورهای غیراوپک بیش از رشد مورد انتظار تقاضای جهانی نفت است. اما در سال ۲۰۲۳، اگر سرمایه گذاری ها همچنان ناکافی باشند، ظرفیت مازاد موثر جهان به ۲٫۲ درصد تقاضا کاهش می یابد که کمترین مقدار ثبت شده از سال ۲۰۰۷ است.

بنا به اعلام آژانس یاد شده، این امر ممکن است تا زمان رسیدن تولید جدید به بازار، موجب افزایش نوسان و ناپایداری قیمت های نفت شود.

بنا به این پیش بینی، تولید نفت شیل آمریکا در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ به سرعت به افزایش قیمت های نفت واکنش نشان داده که در آینده نیز این تعدیل با توجه به سطح قیمت ها ادامه پیدا می کند.

این نهاد بین المللی تصریح کرد، با وجود استیلای آمریکا بر بازار نفت، اوپک همچنان از تولیدکنندگان اصلی بازار نفت خواهد بود و این بازار همچنان به تولید اوپک نیاز خواهد داشت.

آژانس بین المللی انرژی با اشاره به ظرفیت مازاد بیش از ۲ میلیون بشکه در روز اوپک که تقریبا متعلق به عربستان است، نقش حساسی برای این کشور در تثبیت بازار جهانی نفت قائل شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.