پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تغییر مکان ساخت پالایشگاه عربستانی در هند به دلیل اعتراض کشاورزان

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، اعتراض کشاورزان مقامات ایالت غربی هند، ماهاراشترا، را مجبور کرد مکان پالایشگاهی را که قرار است بزرگترین پالایشگاه این کشور باشد، تغییر دهند..
 
شرکت های نفت دولتی هند و شرکت آرامکوی عربستان برای ساخت یک پالایشگاه ۴۴ میلیارد دلاری مشارکت می‌کنند. هدف این پروژه فراهم کردن عرضه مداوم نفت برای هند است و نیاز عربستان را هم به حفظ خریداران دائمی نفت برطرف می‌کند.

ولی هزاران کشاورز هندی از فروش زمین‌های خود خودداری کردند. آنها می‌ترسند این پروژه منطقه‌ای را که به انبه های آلفونسو، کشت وسیع بادام‌هندی و دهکده های ماهیگیری مشهور است نابود کند.

پس از اعتراض کشاورزان ، خرید زمین در منطقه روستایی نانار در ۴۰۰ کیلومتری جنوب بمبئی برای ساخت پالایشگاه متوقف شد.

دوندرا فدنویس، سروزیر ایالت ماهاراشترا، بدون ذکر نام محل جدید گفت این پالایشگاه در محلی ساخته می شود که مردم محلی مخالفتی با پروژه نداشته باشند.

فدنویس که عضو حزب بهاراتیا جاناتای نخست وزیر نارندرا مودی است، قبل از اعلام این خبر، اتحادی با حزب محلی شیو سنا به خاطر انتخابات عمومی آینده ایجاد کرد.

مکان این پالایشگاه یکی از مسائل مورد اختلاف بین احزاب بود. شیو سنا مخالف این پالایشگاه است.

بن سلمان، ولیعهد عربستان روز سه شنبه وارد هند می‌شود و انتظار می‌رود در مورد سرمایه گذاری ها در بخش انرژی و زیرساخت‌ها گفتگو کند.

شرکت پتروشیمی و پالایشگاهی راتناجیری که این پروژه را راه اندازی می کند گفت:« این پالایشگاه روزانه ۱.۲ میلیون بشکه تولید خواهد داشت و یک سایت پتروشیمی با ظرفیت ۱۸ میلیون تن در سال خواهد بود و به طور مستقیم و غیرمستقیم برای ۱۵۰ هزار نفر شغل ایجاد می‌کند. این مشاغل درآمد بسیار بیشتری نسبت به کشاورزی و ماهیگیری دارند».

شرکت راتناجیری که یک قرارداد مشترک بین ایندین اویل ، هیندوستان پترولیوم و بهارات پترولیم است، اعلام کرد ادعای تخریب محیط زیست به خاطر وجود این پالایشگاه بی اساس است.

سخنگوی شرکت راتناجیری گفت این شرکت امیدوار است دولت زمین مناسب برای این پروژه را در ساحل غربی فراهم کند.
پیدا کردن مکان مناسب همواره یک مسئله بحث برانگیز میان روستاییان بوده است. اکثر مردم این طبقه برای گذراندن زندگی وابسته به کشاورزی هستند.

قبلاً در سال ۲۰۰۸ شرکت تاتاموتورز هند طرحی برای ساخت یک کارخانه اتومبیل در ایالت شرقی داشت که با اعتراض گسترده کشاورزان مواجه شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.