پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تزریق گاز از سکوی ​۱۳B پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی آغاز شد

تزریق گاز مخزن فاز ۱۳ پارس جنوبی به پالایشگاه خشکی این فاز، پس از گذشت ۱۰ روز کاری از آغاز هوک آپ و راه‌اندازی نخستین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از شرکت نفت و گاز پارس، پیام معتمد، مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی اظهار کرد: پس از انجام آخرین عملیات باقیمانده در راه‌اندازی خط لوله دریایی این سکو، پس از گذشت ۱۰ روز کاری از آغاز هوک آپ و راه‌اندازی سکوی ۱۳B، گاز ترش برداشت شده از موقعیت مخزنی این سکو در ساعت ۲۳ روز پنجشنبه (۲۷ دی‌ماه) به سمت خشکی ارسال و با طی مسیر ۹۰ کیلومتری خط، پس از دو ساعت در پالایشگاه خشکی این فاز دریافت شد.

به گفته وی، گاز ترش استحصال شده از سکوی ۱۳B به چهارمین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز ۱۳ تزریق شده و با توجه به تمهیدات لحاظ شده در این ردیف از ساعت سه بامداد جمعه (۲۸ دی‌‌ماه) پس از فرآوری به شبکه سراسری گاز ارسال می‌شود.

وی با یادآوری ثبت رکورد اخیر عملیات راه‌اندازی همزمان دو سکوی فاز ۱۳ در کمتر از چهار روز کاری، افزود: بدون شک ثبت رکوردهای تازه دریایی در طرح توسعه فاز ۱۳، نقطه قوتی در کارنامه درخشان پارس جنوبی خواهد بود.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اشاره به افزایش حجم فعالیت‌های این طرح برای رسیدن هر چه سریعتر به اهداف توسعه آن، گفت: مطابق برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان بهمن‌ماه امسال نیمی از اهداف توسعه این طرح با برداشت روزانه معادل ۲۸ میلیون مترمکعب گاز غنی از مخزن مشترک پارس جنوبی محقق خواهد شد.

بهره برداری واحد دانه‌بندی گوگرد فاز ۱۳

معتمد همچنین از بهره برداری واحد دانه‌بندی گوگرد پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی برای تحقق اهداف زیست‌محیطی و ایجاد امکان صادرات گوگرد تولید شده در این طرح خبر داد و گفت: پس از گذشت کمتر از یک ماه از تولید گوگرد مذاب، با بهره‌برداری از این واحد رکورد دیگری در فعالیت‌های توسعه‌ای فاز ۱۳ پارس جنوبی به ثبت رسید.

وی به نقش موثر این واحد در حفاظت از محیط‌زیست اشاره کرد و گفت: تولید گوگرد دانه‌بندی شده بر اساس استانداردsudic، پس از یک ساعت از راه‌اندازی اولین پکیچ گوگرد دانه‌بندی محقق شد.

مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی تولید محصولات منطبق با استانداردهای معتبر بین‌المللی را منجر به تداوم صادرات به بازارهای جهانی عنوان کرد و افزود: در نخستین ردیف بازیافت گوگرد پالایشگاه فاز ۱۳ رکورد کمترین فلرینگ ‌گاز اسیدی از ورود گاز ترش به پالایشگاه تا زمان تولید گوگرد مذاب را شاهد بودیم.

همزمان با عملیاتی شدن هر چهار ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه طرح توسعه فاز ١٣، همه واحدهای زیست‌محیطی این پالایشگاه نیز در چرخه بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.