پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تحریم آمریکا علیه ایران هزینه واردات نفت ژاپن را افزایش داد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، هزینه واردات نفت خام در ژاپن پس از جایگزین کردن نفت خام ایران با بشکه های گران قیمت‌تر نفت خاورمیانه و مناطق دیگر، در ماه سپتامبر بالا رفت.

یک منبع صنعت نفت ژاپن اعلام کرد:« جایگزینی نفت خام ایران خسارت اقتصادی قابل توجهی برای ژاپن است. ژاپن هنوز هم امیدوار است از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شود. این تحریم ها از ۴ نوامبر اجرایی می شوند».

پالایشگاههای ژاپن در حالی که از معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران مطمئن نیستند ، موقتاً از اواسط سپتامبر بارگیری نفت ایران را متوقف کردند.

واردات نفت خام از ایران پس از چهارمین ماه پیاپی افزایش سالانه تا ماه اوت، در سپتامبر کاهش یافت. گرچه پالایشگاه‌های داخلی تلاش کردند قبل از آغاز تحریم ها در ماه نوامبر تا جایی که می توانند نفت خریداری کنند.

درجه نفت ایران و قیمت آن برای بسیاری پالایشگاه های شمال شرق آسیا جذاب است.

تحلیل گران عقیده دارند کاهش احتمالی واردات نفت خام ایران و خرید از سایر تولیدکنندگان خاورمیانه ، هزینه کلی واردات نفت خام را بشکه ای ۰.۵ تا ۱ دلار افزایش می دهد.

پایشگاههای ژاپن بیشتر نفت متوسط و سنگین ایران را وارد می‌کردند و نفت خام سنگین و فروزان قسمت عمده کل واردات این کشور را از ایران تشکیل می‌داد.

طبق اطلاعات وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن، از ماه ژانویه تا اوت، نفت خام سنگین ۵۷.۴ درصد و نفت فروزان ۲۸.۴ درصد کل واردات ژاپن از ایران را تشکیل میداد. کل واردات نفت ژاپن از ایران ۱۶۶۸۹۰ بشکه در روز بود. ژاپنی ها قصد دارند نفت نیمه‌سنگین عربستان و نفت کویت را جایگزین نفت ایران کنند. قیمت نفت ایران کمتر از نفت عربستان است.

در بارگیری های ماه سپتامبر قیمت نفت سنگین ایران ۸۵ سنت در هر بشکه ارزانتر از نفت متوسط عربستان و ۶۵ سنت در هر بشکه کمتر از ماه اوت و جولای بود.

طبق منابع بازار، برخی پالایشگاه های ژاپن امروز نفت ایران را با نفت های گرانتر قطر ، ابوظبی ، بحرین و آمریکا جبران می‌کنند.

علاوه بر این، قیمت جهانی نفت خام طی هفته‌های اخیر افزایش یافته و نفت برنت در سوم نوامبر به بیش از ۸۶ دلار در هر بشکه رسید.

بنابراین ژاپن به دنبال معافیت از تحریم‌های آمریکا است و در نشست اول اکتبر در واشنگتن از آمریکا خواست تاثیر این تحریم ها بر اقتصاد ژاپن را در نظر بگیرد.

ولی آمریکا دردوم اکتبر گفت که مواضعش تغییری نکرده و واردات از ایران باید هر چه سریعتر به صفر برسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.