پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تأثیر رخدادهای اخیر در خصوص نفتکش‌ها در صنعت بانکرینگ جهان

0

به نظر می رسد پس از رخدادهای اخیر در خصوص نفتکش‌ها، فجیره در حال از دست دادن بخشی از بازار خود در صنعت بانکرینگ است.

به گزارش پابگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از تسنیم، بانکرینگ (Bunkering) به معنای عملیات سوخت‌­رسانی به کشتی­‌ها و سایر شناورها در دریا است. به عبارت دیگر، بانکرینگ به مثابه پمپ بنزین دریائی برای خرده­‌فروشی فرآورده­‌های سنگین پالایشی از جمله نفت‌کوره و نفت‌گاز جهت تامین سوخت کشتی­‌ها بوده و امروزه فعالیت بانکرینگ به یک صنعت پرسود دریایی تبدیل شده است.

از بین ۲۰۰ بندر دنیا که قابلیت سوخت رسانی دریایی را دارند، بنادر سنگاپور، فجیره، هوستون و رتردام چهار هاب بانکرینگ جهان شناخته می شوند.

منطقه فجیره، یکی از بنادر شیخ نشین امارات متحده عربی، فعالیت خود را در بخش بانکرینگ از سال ۱۹۹۷ شروع کرده و دومین پایانه سوخت رسانی جهان و اولین پایانه سوخت رسانی منطقه خلیج فارس و دریای عمان است.

به نظر می رسد پس از رخدادهای اخیر در خصوص نفتکش‌ها، فجیره در حال از دست دادن بخشی از بازار خود در صنعت بانکرینگ است.

خبرگزاری رویترز از سنگاپور، طی گزارشی عنوان کرده که “منابع تجاری اعلام کرده‌اند در پی افزایش هزینه‌های بیمه به دلیل حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و تلاش مالکان کشتی‌ها برای به حداقل رساندن زمان توقف در این منطقه، خرید سوخت دریایی از پایانه نفتی فجیره امارات کاهش یافته است.

مالکان کشتی‌ها به جای بندر فجیره، به بندر سنگاپور روی می‌آورند که بزرگ‌ترین مرکز سوخت‌گیری کشتی‌ها در جهان است و برخی نیز به پایانه‌های کوچک‌تر همچون هند و سریلانکا روی آورده‌اند.

به گفته سه منبع، قیمت یک تن نفت کوره با گوگرد بالا (اچ‌اس‌اف‌او) در بندر فجیره که در گذشته پنج تا ۱۰ دلار گران‌تر از قیمت این سوخت در سنگاپور بود، در دو هفته اخیر ۳۰ تا ۷۰ دلار ارزان‌تر از سنگاپور شده است.”

چند حمله به نفتکش‌ها در اطراف تنگه هرمز و دریای عمان در طی ماه‌های اخیر، به‌خصوص حمله به نفتکش‌های اماراتی و نروژی در خلیج فارس که مسببین آن مشخص نشد، موجب شده تا مالکان کشتی‌ها تلاش کنند تا زمان باقی ماندن در این منطقه را به حداقل کاهش دهند و حتی‌المقدور سوخت‌گیری و دریافت تسهیلات رفاهی را به بنادری در خارج از منطقه خلیج فارس و دریای عمان منتقل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.