پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

بروز کمبود عرضه نفت در بازار به دلیل تحریم نفتی ونزوئلا

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، هاشم هاشم رئیس شرکت دولتی نفت کویت گفت که عرضه جهانی نفت در سال جاری به خاطر کاهش قابل توجه صادرات ونزوئلا ضربه خواهد خورد.

دولت ترامپ شرکت نفت دولتی ونزوئلا (PDVSA) را تحریم کرده است و هدف آن مهار شدید صادرات نفت خام این عضو اوپک به آمریکا و فشار بر نیکلاس مادورو برای کناره‌گیری از قدرت است.

هاشم گفت یکی از خطرات شناخته شده برای کمبود عرضه در ۲۰۱۹، کاهش مداوم و بیش از حد انتظار تولید نفت خام ونزوئلا است.

وی همچنین اظهار داشت:« تهدید جنگ تجاری آمریکا و چین و پیام های مختلف از جانب آمریکا مبنی بر افزایش نرخ بهره باعث بی ثباتی در بازارهای سهام دنیا می‌شود و بی ثباتی قیمت نفت را هم افزایش می دهد».

اوپک، روسیه و سایر تولید کنندگان غیر عضو اوپک در ماه دسامبر توافق کردند تولید نفت را ۱.۲ میلیون بشکه در روز از اول ژانویه کاهش دهند.

سهم اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز است که ۱۱ عضو اوپک به غیر از ایران، لیبی و ونزوئلا متعهد به انجام آن هستند. 

هاشم گفت اقدامات اوپک و متحدانش باید به تعادل دوباره بازارهای نفت در سال جاری کمک کند. وی در مورد کمبود سرمایه گذاری در صنعت نفت هشدار داد و گفت می‌تواند باعث کاهش عرضه تا ۲۰۲۵ شود.

وی ادامه داد اوپک و کشورهای تولید کننده غیر اوپک از ۲۰۱۷ تا حالا با موفقیت در بازار تعادل ایجاد کرده‌اند و بی ثباتی قیمت را کاهش داده اند. قیمت نفت برای ترغیب سرمایه گذاری و رشد اهمیت زیادی دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.