پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

برنامه عراق برای تولید ۷ میلیون بشکه در روز نفت در سال ۲۰۱۹

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم, وزیر نفت عراق، جبار اللعیبی تصمیم داشت مالکیت ۹ شرکت نفتی دولتی را به شرکت ملی نفت که تازه تاسیس شده منتقل کند ولی منصرف شد.

او در مصاحبه ای با تلویزیون دولتی عراق گفت عراق امیدوار است ۷ میلیون بشکه در روز از طریق شرکت ملی نفت تولید کند و در سال ۲۰۱۹، چهار میلیون بشکه صادرات داشته باشد.

وی گفت:« صرف نظر از این تصمیم، به عادل عبدالمهدی نخست وزیر جدید دولت اجازه می‌دهد خودش در مورد بخش نفت تصمیم گیری کند». لعیبی وزیر نفت دولت نخست وزیری حیدر العبادی است.

طبق گفته یک مقام ارشد نفتی عراق، عبدالمهدی با تصمیم انتقال شرکت ها مخالف بود چون با عجله و بدون تایید او گرفته شده بودند.

لعیبی طی فرمانی مالکیت ۹ شرکت نفتی دولتی را به شرکت ملی نفت عراق انتقال داده بود. شرکت نفتی SOMI یکی از آنها بود.

در همان روز عبدالمهدی که مسئول تشکیل دولت جدید پس از ماه‌ها بن بست سیاسی بعد از انتخابات ماه مه بود، از مقامات دولت قبل خواست هیچ قرارداد فوری را امضا نکنند یا هیچ تصمیم حیاتی را نگیرند.

دولت عراق هفته گذشته لعیبی را به عنوان رئیس شرکت جدید معرفی کرد که قرار است یک سازمان حمایتی برای شرکتهای نفتی دولتی باشد.

مجلس در ماه مارس به تشکیل شرکت ملی نفت رای داد تا عملیات های روبه جلوی عراق را مدیریت کند و وزارت را برای توسعه این بخش آزاد بگذارد .

لعیبی گفت عراق امیدوار است یک میلیون بشکه در روز از طریق بندر آکابای اردن صادرات داشته باشد و هیچ محدوده زمانی را اعلام نکرد.

او اضافه کرد سوختن گاز تولید شده در کنار استخراج نفت تا سال ۲۰۲۱ متوقف می‌شود. پالایشگاه شمالی بیجی دوباره شروع به کار کرده و روزی ۷۰ هزار بشکه تولید می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.