پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

برنامه ایران برای بانکرینگ

0

محمد سعیدی در حاشیه جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سئوال خبرنگار «انرژی امروز» مبنی بر اینکه «آیا این شرکت آمادگی اجرایی کردن الزامات جدید سازمان جهانی دریانوردی را برای جایگزنی سوخت دوستدار محیط زیست دارد یا نه؟»، تصریح کرد: نه تنها شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بلکه بسیاری از شرکت ها معتبر جهانی برای جایگزینی سوخت با سولفور کمتر دچار مشکل هستند و بسیاری از ناوگان خود را نمی‌توانند با الزامات جدید منطبق کنند. به هر حال، این الزام تا سال ۲۰۲۰ باید محقق شود به همین خاطر، ما و جمعی از شرکت های دیگر به سازمان جهانی دریانوردی (IMO) پیشنهاد داده ایم که این اجرایی شدن این الزام را تا سال ۲۰۲۵ تمدید کند.
وی با تاکید بر اینکه «هنوز برخی از کشتی ها برای تامین سوخت حال حاضر نیز به دلیل تولید اندک با مشکل مواجه هستند»، افزود: برای اجرایی شدن این الزامات باید سوخت مورد نیاز با سولفور پایین تولید و قابل دسترس باشد که متاسفانه پالایشگاه‌های ما امکان تولید سوخت با سولفور پایین را ندارند و در دنیا نیز تعداد پالایشگاه‌هایی که تولیدکننده این نوع سوخت باشند، کم است. به همین خاطر، به به نظر من هیچ شرکت کشتیرانی در دنیا آماده استفاده از سوخت های جدید نیست.
سعیدی در ادامه تصریح کرد: در صورتی که سازمان جهانی دریانوردی با پیشنهاد تغییر زمان اجرایی شدن الزامات تغییر سوخت موافقت نکند؛ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران تمهیداتی را برای این امر و اجرایی کردن آن در همان سال هدف به کار خواهد گرفت تا در کورس رقابت کشتیرانی جهانی باقی بماند.
وی در خصوص پایگاه های بانکرینگ شرکت کشتیرانی گفت: دو سایت بانکرینگ (سوخت رسانی به سایر کشتی ها) در بندرعباس و قشم ایجاد کرده ایم که ظرفیت هر کدام ۵۰ هزار تن است و برنامه ما در آینده این است که این دو سایت، به هاب بانکرینگ منطقه، به خصوص برای شناورهای خارجی تبدیل شود که برای رسیدن به این هدف باید در شرایط رقابتی قیمت ها را کاهش دهیم.
وی همیچنین با اشاره به اینکه «پس از برجام ۹۰ درصد کشتی های این شرکت با پرچم جمهوری اسلامی ایران و ۱۰ درصد نیز تحت پرچم سایر کشورها تردد می کنند»، گفت:در حال حاضر، اقتصاد کشور شامل صادرات و واردات مبتنی بر این ناوگان است و ما تنها ناوگانی هستیم که توانستیم نیازهای اساسی مردم ایران را در زمان جنگ تامین کنیم؛ به گونه ای که فرمانده وقت جنگ اعلام کرد این ناوگان خط دوم مقدم کشور بود.
وی با یادآوری اینکه «در دوران ظالمانه تحریم ها و در زمانی که همه خطوط کشتیرانی دنیا ارتباط خود با بنادر ایران را قطع کردند، شرکت کشتیرانی توانست همه نیازهای داخل را تامین کند»، افزود: گرچه در دوران تحریم مشکلات زیادی برای این شرکت به وجود آمد؛ اما توانستیم بعد از رفع تحریم ها همه این مشکلات را جبران کرده و در حال حاضر به تمامی بنادر دنیا به صورت عادی تردد می کنیم.
سعیدی، کشتیرانی را قلب تپنده تجارت بین الملل کشور با ناوگانی جوان دانست و افزود: کشتیرانی در تلاش است تا صنایع داخلی را با صنعت کشتیرانی بیشتر آشنا کند و در پی آن، صنعت کشتیرانی ما نیز آمادگی دارد خودکفا شود. البته شرکت های کشتی‌سازی ما در دوران تحریم ها، عقب ماندند و اکنون باید خود را به خصوص در زمینه نیروی انسانی به روز کنند.
ورود شناورهای جدید به ناوگان
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران سه فاکتور قیمت، زمان و کیفیت را در صنعت کشتی‌سازی بسیار مهم عنوان و اظهار کرد: دو شرکت کشتیرانی و نفتکش باید از صنعت کشتی‌سازی حمایت کنند.
به گفته مدیرعامل کشتیرانی، برای اولین بار در تاریخ پنجاه ساله صنعت دریانوردی ایران، از فروردین امسال شناورهای بالای ۱۴۵۰۰ تنی را مدیریت و خدمت‌رسانی کرده و در آینده نزدیک قرار است به ناوگان این شرکت شناورهای جدید اضافه کنیم.
مدیرعامل شرکت کشتیرانی درباره مشکلات بانکی پس از رفع تحریم ها نیز اظهار کرد: هنوز مشکلات بانکی داریم ولی اراده قوی از طرف بانک های خارجی برای برقراری ارتباط با بانک های ایرانی وجود ندارد و این اروپایی‌ها هستند که باید روابط بانکی را سریعاً آغاز کنند؛ البته در حال حاضر نقل و انتقالات انجام می شود ولی به صورت روان نیست؛ ضمن اینکه این شرایط برای کشتیرانی هزینه بر نیست؛ اما ممکن است در صورت ادامه آن، امکان همکاری شرکت های مرتبط با کشتیرانی را از بین ببرد.
مدیر عامل شرکت کشتیرانی، تعداد ناوگان کشتیرانی را ۱۵۰ فروند شناور و ظرفیت کانتینری این ناوگان را ۱۰۰ هزار TEU عنوان کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.