پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

برنامه‌های جدید اکتشاف در خزر

همزمان با سقوط قیمت طلای سیاه و کاهش فعالیت‌های حفاری در کل جهان، شمارش معکوس دور جدید فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز ایران در دریای خزر با جابه‎جایی و لنگراندازی سکوی امیرکبیر آغاز شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، آمارهای رسمی منتشر شده توسط موسسات معتبر بین‌المللی حاکی از آن است که فعالیت های دکل‌های حفاری در نقاط مختلف جهان به ویژه آمریکای شمالی با کاهش قابل توجه‌ای همراه شده است. بر اساس گزارش امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی ایران در هفته منتهی به پنجم فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی تعداد کل دکل‌های فعال حفاری نفت و گاز جهان در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۰۹ دستگاه دکل حفاری کاهش یافته است. از این رو در این مدت تعداد کل دکل‌های فعال حفاری نفت و گازی در آمریکا با کاهشی ۴۸ دستگاهی به ۵۷۱ دستگاه دکل حفاری، در کانادا با کاهشی ۱۱ دستگاهی به ۱۳۹ دستگاه دکل حفاری و در کل جهان با کاهشی ۵۰ دستگاهی به یک‎هزار و ۴۵ دستگاه دکل حفاری تنزل یافته است.

40426043025708809991
از سوی دیگر هم اکنون تعداد دکل‌های حفاری فعال نفت و گاز جهان در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته میلادی در مجموع با کاهشی حدود یک‎هزار و ۳۳۵ دستگاه کاهش یافته است که سقوط آزاد قیمت طلای سیاه به بشکه‌ای کمتر از ۳۰ دلار در بازارهای مختلف یکی از مهم‎ترین دلایل کاهش دکلهای حفاری فعال در صنایع نفت و گاز جهان به شمار می‌رود. با این وجود همزمان با سقوط آزاد قیمت طلای سیاه و کاهش فعالیت‌های حفاری در کل جهان، شمارش معکوس دور جدید فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز ایران در دریای خزر با جابه‎جایی و لنگراندازی سکوی امیرکبیر آغاز شد. فرهنگ خطیبی، سرپرست شرکت نفت خزر با بیان اینکه به زودی عملیات جابه‎جایی و لنگراندازی سکوی نیمه شناور حفاری امیرکبیر در موقعیت جدید در آب‌های عمیق دریای خزر انجام می‎شود، گفت: در آینده‌ای نزدیک و با حصول اطمینان از آمادگی کامل ناوگان دریایی صنعت نفت، عملیات جابه‌جایی و لنگراندازی سکوی امیرکبیر در موقعیت جدید نفتی دریای خزر انجام خواهد شد. علاوه بر این، شرکت ملی نفت ایران در دوران پسا تحریم به دنبال توسعه فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز دریای خزر بوده به طوری‌که دست کم اکتشاف و توسعه سه بلوک جدید اکتشافی و توسعه‌ای شامل بلوک‌های ۲۴، ۲۶ و ۲۹ و بلوک سردار جنگل به منظور حفاری اکتشافی و توسعه در آب‌های عمیق دریای خزر به عنوان فرصت‌های جدید سرمایه گذاری به شرکت‌های بزرگ نفتی جهان معرفی شده است.
اردیبهشت ۱۳۹۱ صنعت نفت ایران برای اولین بار موفق به کشف نفت در دریای خزر شد. میدان سردار جنگل حاوی ۲ میلیارد بشکه نفت خام درجا است که حداقل ۵۰۰ میلیون بشکه از آن قابل استحصال است. بر اساس اعلام مسئولان وقت شرکت ملی نفت ایران، میدان تازه اکتشاف شده در آب‌های حاکمیتی ایران در دریای خزر قرار گرفته است و با هیچ یک از کشورهای همسایه مشترک نیست. در این بین با گذشت بیش از ۴ سال از کشف اولین میدان نفتی ایران در آب‌های عمیق دریای خزر، به زودی دور جدید فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز ایران در این حوزه هیدروکربوری آغاز میشود. بر این اساس تیرماه سال‌جاری در نشست ویژه‌ای با حضور رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون وزیر نفت، مسئولان برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت و مدیران شرکت نفت خزر، دستور آغاز فعالیت‌های حفاری در یک بلوک جدید اکتشافی در دریای خزر صادر شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.