پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

برداشت گاز فاز ١٩ پارس جنوبی آغاز شد

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی از برداشت ۵٠٠ میلیون فوت مکعبی گاز ترش این فاز از سکوی SPD٢ خبرداد.
حمیدرضا مسعودی در گفتگو با خبرنگار شانا با اشاره به آغاز برداشت ۵٠٠ میلیون فوت مکعبی گازترش فاز ١٩ گفت: گازبرداشت شده ازطریق خط لوله درون میدانی ١٨ و ٣٢ اینچ از سکوی SPD٢ به پالایشگاه فاز ١٩ منتقل می شود.

وی تصریح کرد: پس از این مرحله، گاز ترش به واحدهای لخته گیر و تثبیت میعانات گازی برای عملیات شیرین سازی به ردیف چهارم پالایشگاه منتقل می شود.

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی ادامه داد: پس از عملیات شیرین سازی که در یک بازه زمانی ١٠ تا ١۵ روزه انجام خواهد شد؛ گاز تولیدی به شبکه سراسری تزریق خواهد شد.

به گزارش شانا، پروژه فاز ١٩ در ناحیه غربی مخزن مشترک پارس جنوبی قرار گرفته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تنبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ٢١٨ هکتار بین پالایشگاههای فازهای ١١ و ١٢ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.
در پالایشگاه گازی فاز ١٩ پارس جنوبی روزانه حدود ۵٧ میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش، میعانات گازی، آب و دیگر ناخالصی‌ها از تاسیسات دریایی دریافت و پس از پالایش به محصولات قابل مصرف تبدیل می‌ شود.

طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در خرداد ما سال ١٣٨٩ از سوی شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب یک قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (برای اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت IOEC (برای ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) و تحت رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.