پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

برداشت گاز فاز١٩ از میدان پارس جنوبی به ۴۲ میلیون متر مکعب رسید

مجری فاز ١٩ پارس جنوبی از افزایش تولید گاز این فاز خبر داد و گفت: با بهره برداری از سکوی ١٩A ، برداشت روزانه گاز این فاز از میدان پارس جنوبی به حدود ۴۲ میلیون متر مکعب در روز رسید.

به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس حمیدرضا مسعودی عنوان کرد: در حال حاضر از سه سکوی SPD2، ١٩C و ١٩A روزانه حدود ۴۲ میلیون متر مکعب گاز ترش غنی از میدان پارس جنوبی برداشت و به پالایشگاه این فاز ارسال می شود.

مجری فاز ١٩ درباره میزان تولید گاز شیرین در ردیف های شیرین سازی این فاز گفت: سه ردیف شیرین سازی ۱، ۳ و ۴ باظرفیت کامل در مدار بهره برداری قرار دارد و پس از انجام فرایندهای پالایشی روزانه ٣٧ میلیون متر مکعب گاز فراوری شده و شیرین به خط ششم سراسری تزریق می شود.

مسعودی از تولید بیش از ۵ میلیون بشکه میعانات گازی در این فاز خبر داد و افزود: تاکنون ۴.۵ میلیون بشکه از این محصول به بازارهای هدف صادر شده است.

مجری فاز ١٩ به تکمیل و بهره برداری کامل از واحدهای دریافت گاز در پالایشگاه اشاره کرد و افزود: در این واحدها ، میعانات گازی موجود در گاز ترش دریافتی از سکوها تفکیک و به واحد تثبیت میعانات منتقل شده و پس از انجام برخی فرایندها ، این محصول در مخازن ذخیره سازی میعانات گازی جمع آوری می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون این واحدها در مدار تولید قرار دارند، گفت: یکی از دو کمپرسور واحد تثبیت میعانات در مدار تولید قرار گرفته وکمپرسور دیگر هم آماده بهره برداری است.

وی با اشاره به اینکه رکورد های بزرگی در فاز ١٩ پارس جنوبی به ثبت رسیده اظهار داشت: راه اندازی و تولید گاز از سه سکو در مجموع با ظرفیت یک و نیم میلیارد فوت مکعب، ثبت رکورد سریع ترین زمان نصب ، راه اندازی و تولید گاز از سکوی ١٩A (70 روز) و بهره برداری از سه ردیف شیرین سازی در بازه زمانی ٧ ماهه، از زمان آغاز توسعه میدان گازی پارس جنوبی بی سابقه بوده است.

مجری فاز ١٩ تولید هفتگی گاز در این فاز را حدود ٢۵۴ میلیون متر مکعب برشمرد و ادامه داد: از آغاز فعالیت های تولید گاز شیرین در این فاز تاکنون بیش از ۳.۲ میلیارد متر مکعب گاز تولید شده است.

مسعودی با اعلام راه اندازی اولین ردیف پروپان و بوتان فاز ١٩ تا پایان آذرماه گفت: با تکمیل دو ترین LPG در مجموع روزانه ٢هزار و ٨٠٠ تن پروپان و بوتان در این فاز تولید خواهد شد.

وی افزود: با برنامه ریزی انجام شده پیش بینی می شود آخرین سکوی باقی مانده فاز ١٩ با ظرفیت برداشت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز ، در پایان دی ماه از یارد شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در خرمشهر بارگیری شده و یک هفته پس از عملیات نصب در اسفند ماه، مراحل راه اندازی آن انجام شود.

مجری فاز ١٩ پارس جنوبی با اشاره به رعایت الزامات زیست محیطی، اقدامات انجام شده در راستای کاهش گازسوزی در این فاز را قابل توجه ذکر کرد و افزود: با بهره برداری از کمپرسورهای OFF GAS ردیف دوم تثبیت میعانات گازی و کمپرسورهای REGENERATION ردیف های اول، سوم و چهارم شیرین سازی، تاکنون از هدر رفت و گازسوزی روزانه ۴ میلیون متر مکعب گاز در این فاز جلوگیری شده است.

مسعودی با تاکید بر ادامه تلاش های کارفرما و پیمانکار طرح توسعه فاز ١٩ در جهت کاهش آلودگی های ناشی از گازسوزی در این فاز گفت: دو ردیف از واحد بازیافت گوگرد این فاز در نیمه دوم دی ماه بطور کامل به بهره برداری خواهد رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.