پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

برداشت ۱۱ برابری عربستان از “فروزان”

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آ.ری فراساحل به نقل از عصر نفت ، محمدرضا کیاشمشکی: در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی جزیره خارگ میدان نفتی بزرگی واقع شده که مخزنی مشترک بین ایران و عربستان دارد. این میدان در بخش ایران با نام “فروزان” و در بخش عربستان با نام “مرجان” شناخته می شود.

این میدان نفتی در سال ۱۹۶۶ میلادی (۱۳۴۵ شمسی) توسط شرکت Pan American با ذخیره نفت درجای دو میلیارد و ۳۰۹ میلیون بشکه کشف شد، بعدها این رقم در دو نوبت مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت. در میانه دهه ۹۰ میلادی این رقم ۲ میلیارد و ۴۹۸ میلیون بشکه اعلام شد و در ابتدای قرن بیست و یکم با بررسی های تکمیلی صورت گرفته، میزان نفت درجای این میدان مشترک ۳ میلیارد و ۹۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه اعلام شد. از این رقم، طبق آخرین اطلاعات کسب شده از بررسی های اکتشافی منطقه، با تکنولوژی امروز حداکثر یک میلیارد و ۶۷ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه قابل برداشت است.

در تصویر زیر، موقعیت قرارگیری میدان مشترک فروزان – مرجان در مرز ابی ایران و عربستان نشان داده شده است:

offshore344

بر پایه تمامی آمارهای موجود از میزان برداشتهای طرف ایرانی و عربستانی از مخزن این میدان مشترک، برآورد می شود که تاکنون در حدود ۶۰۰ میلیون بشکه از ذخایر نفت خام این میدان برداشت شده است و حدود ۴۶۰ میلیون بشکه از ذخایر قابل برداشت آن باقی مانده است.

در سالهای اخیر برداشت نفت کشورمان از میدان مشترک فروزان در پیک، رقم ۴۰ هزار بشکه در روز را به ثبت رسانده است و اکنون حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار بشکه در روز برداشت نفت از این میدان مشترک نفتی داریم.

برنامه توسعه ای ایران برای افزایش برداشت از این میدان که با حدود ۴ دهه فعالیت نیازمند حفاری چاههای جدید تولیدی شناخته شده، از سال ۸۱ شمسی با امضای قراردادی به منظور افزایش تولید از ۴۰ هزار بشکه به ۱۰۰ هزار بشکه در روز کلید خورد اما با گذشت ۱۴ سال از این قرارداد و با وجود تغییرات بسیار در روند اجرای آن، هنوز تولید ۱۰۰ هزار بشکه ای ایران از میدان فروزان محقق نشده است.

در طرف عربستان اما اوضاع متفاوت است، در طی دو دهه اخیر و به خصوص از سالهای ابتدایی قرن بیست و یکم، عربستان سرمایه گذاری‌های متعددی بر روی این میدان نفتی انجام داد و تولید خود را به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رساند. میزان تولید روزانه نفت عربستان از این میدان مشترک در ابتدای سال ۲۰۰۵ میلادی به ۴۵۰ هزار بشکه رسید و با این نرخ تولید ادامه یافت. اکنون عربستان با برداشتی بیش از ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز، بیش از ۱۱ برابر ایران از این مخزن مشترک برداشت نفت خام دارد.

نفت خام میدان فروزان با درجه API حدود ۳۰ یکی از انواع نفت سبک و مشتری‌پسند در جهان است و عربستان سالهاست با صادرات مستقیم نفت خام باکیفیت این میدان، بخشی از مشتریان خود را راضی نگه داشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.