پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

برخی اعضای اوپک سهم نفت ایران را تصاحب کرده بودند

اجرای برجام سبب شد محدودیت ها کمتر شود و روند تولید و صادرات نفت ایران بهبود یابد، برخی اعضا اوپک با سرمایه گذاری های کلان سهم ایران را تصاحب کرده بودند.
مرتضی صفاری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو درباره تلاش ایران برای احیای سهم نفتی خود در بازار جهانی گفت: ایران از بدو تاسیس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از اعضای تاثیر گذار این سازمان بود، اما شرایطی مانند دوران جنگ تحمیلی و تحریم ها، موجب نوسان ظرفیت تولید نفت ایران شد. این در حالی بود که سایر کشورهای عضو اوپک در بخش نفت سرمایه گذاری فراوان کردند و ظرفیت تولید را افزایش دادند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: با بروز این رویدادها در عمل بخشی از بازار ایران در اختیار سایر اعضا قرار گرفت.

وی افزود: تا پیش از تحریم ها، ایران به میزان نیاز تولید و صادرات نفت را انجام می داد. اما با اعمال تحریم ها، ظرفیت تولید و صادرات نفت کشور آسیب دید تا جایی که صادرات نفت ایران به حدود ٧٠٠ هزار بشکه در روز کاهش یافت.

این نماینده مجلس دهم افزود: خوشبختانه با اجرای برجام، تا اندازه‌ای محدودیت ها رفع شد و ظرفیت تولید و صادرات نفت ایران تا بیش از ٢ میلیون بشکه در روز افزایش یافت و انتظار می رود با سرمایه گذاری جدید، جایگاه ایران در اوپک و بازار نفت بهبود یابد.

وی ظرفیت سازی در حوزه نفت و انرژی را برای ایران با اهیمت دانست و گفت: وجود منابع و ذخایر نفت و گاز نیز بر جایگاه و نقش ایران در عرصه نفت و انرژی می افزاید.

عضو کمیسیون امنیت ملی افزود: وزیر نفت در حوزه کارهای اجرایی، مسلط است. باید به گفته های وی اعتماد داشت. از این رو، امیدواریم وزارت نفت بتواند در توسعه ظرفیت های موجود، صادرات و فرآوری نفت و گاز در داخل کشور اثربخش عمل کند تا از این ظرفیت ها به خوبی بهره‌برداری شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.