پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

بازیابی سکوی ١٣A به پایان رسید

0

کمتر از یکسال پس از برخورد نفتکش سنگاپوری به جکت سکوی ١٣A‌ پارس جنوبی، عملیات بازیابی این سکو اسفندماه پارسال به پایان رسید.
مسعود زیاری، مدیرعامل شرکت پتروگوهر فراساحل کیش گفت: بازیابی سکو به دلیل این که حفاری چاهها تکمیل شده و آماده نصب تجهیزات بود، اقدامی پیچیده به شمار می رفت که توانستیم با موفقیت مرحله نخست کار را به پایان برسانیم و هم اکنون پلت فرم سکوی ١٣A ایمن است.

وی با بیان این که عملیات بازیابی سکو و پلت فرم ١٣A در ٢۴ اسفندماه پارسال به پایان رسید، و با اشاره به برخورد نفتکش نروژی با جکت سکوی ١٣A‌ در فروردین ماه پارسال، گفت: عملیات بازیابی سکوی منهدم شده برای بازیافت سکو با حداقل ریسک پس از وقوع این اتفاق انجام شد. زیاری ادامه داد: اجرای کار در سه فاز صورت گرفته است که فاز نخست شامل ایمن‌سازی چاهها، آواربرداری و جمع آوری آوارهای جکت آسیب دیده، ساخت جکت و در پایان نیز نصب جکت جدید و بازیافت چاهها و سکو است.

وی پیش از این خسارت وارده به جکت فاز ١٣ پارس جنوبی را ٢۵٠ میلیون دلار اعلام کرده و گفته بود این خسارت برای ایمن‌سازی، ساخت، نصب و راه‌اندازی دریافت خواهد شد. با توجه به این که بررسی های انجام شده نشان می دهد که نفتکش نروژی که در اختیار شرکت سنگاپوری بوده به صورت غیرعمدی با سکو برخورد کرده، بیمه پرداخت هزینه را قبول کرده است.

مدیرعامل شرکت پتروگوهرفراساحل کیش در ادامه با اشاره به تکمیل عملیات بازسازی دکل حفاری سینا١ از سوی این شرکت اظهارکرد: هزینه بازسازی این دکل خارج از ایران به ٣۵ میلیون دلار می‌رسد که هم اکنون با یک سوم این هزینه انجام شده است.

به گفته وی تکمیل بازسازی دکل حفاری سینا-١ در بازه زمانی یکساله انجام شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.