پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

بازگشت کره ای ها به فازهای پارس جنوبی

0

تهران- ایرنا- یک شرکت فعال در زمینه نفت و گاز کره جنوبی امروز (دوشنبه) با شرکت مدیریت طرح های صنعتی ایران (IPMI)، دو یادداشت تفاهم برای توسعه و تکمیل فازهای پارس جنوبی امضا کرد.

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) امروز (دوشنبه) در حاشیه امضای این تفاهم نامه، گفت: این شرکت کره ای در گذشته نیز در پروژه های صنعت نفت ایران فعالیت داشته است.
منصور معظمی با یادآوری اینکه شرکت مدیریت طرح های صنعتی ایران در حال حاضر مدیریت فازهای ۱۷ و ۱۸ و همچنین فاز ۱۴ پارس جنوبی را در اختیار دارد، گفت: همکاری شرکت کره ای در پارس جنوبی، در بخش خشکی و دریاست اما بیشتر همکاری این شرکت در بخش دریایی خواهد بود.
وی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری، مشارکت و سرمایه گذاری در طرح های نفت و گاز و پتروشیمی گفت: در حال حاضر حجم قابل توجهی از فازهای در حال توسعه پارس جنوبی، توسط شرکت مدیریت طرح های صنعتی ایران اجرا می شود.
به گزارش ایرنا، «پارک گئون هی» رئیس جمهوری کره جنوبی عصر دیروز(یکشنبه) وارد تهران شد. وی نخستین رئیس جمهوری کره جنوبی است که از ایران دیدار می کند و هیاتی متشکل از ۲۳۶ نفر از مسئولان و رئیسان بزرگترین شرکت های کره ای و صاحبان صنایع بزرگ این کشور، وی را در این سفر سه روزه همراهی می کنند.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم استقبال رسمی همتای کره ای خود گفت: حجم روابط تجاری ایران و کره جنوبی اکنون ۶ میلیارد دلار است و دو طرف تصمیم گرفته اند این میزان را به سطح سه برابری یعنی ۱۸ میلیارد دلار افزایش بخشند.
امروز (دوشنبه ) در حضور رئیسان جمهوری دو کشور در مجموعه تاریخی-فرهنگی سعدآباد تهران، مسئولان ذیربط دو طرف، ۱۹ سند همکاری امضا کردند؛ همچنین قرار است اسناد متعدد دیگری بین بخش خصوصی دو کشور امضا شود.
ارزش مبادلات غیرنفتی ایران و کره جنوبی در سال ۲۰۱۳ چهار میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده که از این رقم بیش از ۳۰۰ میلیون دلار صادرات ایران به کره جنوبی و سه میلیارد و ۸۰۰ میلیو ن دلار واردات از کره بوده است.
همچنین بر پایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال ۲۰۱۵ حجم کل مبادلات تجاری دو کشور پس از کاهش به سبب تحریم ها، به چهار میلیارد و ۲۸۵ میلیون دلار رسید که حجم واردات ایران از کره جنوبی چهار میلیارد و ۳۵ میلیون دلار و صادرات به آن کشور ۲۵۰ میلیون دلار بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.