پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

بازگشت تولید بنزین پالایشگاه اراک به ظرفیت کامل / تولید روزانه ۱۶.۵ میلیون لیتر بنزین یورو ۴

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پالایشگاه شازند اراک یکی از ۹ پالایشگاه نفت خام کشور است که از نظر ظرفیت تولید بنزین بین تمامی پالایشگاه های نفت خام، با تولید روزانه ۱۶.۵ میلیون لیتر، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

پالایشگاه اراک با اجرای قراردادی که از سال ۸۵ کلید خورد و طی حدود ۷ سال تکمیل شد، در چند فاز، ظرفیت روزانه پالایشی خود را از ۱۶۹ هزار و ۱۰۰ بشکه به ۲۴۹ هزار و ۱۰۰ بشکه رساند و با اجرای طرح هایی چون کاهش نفت کوره تولیدی و افزایش ظرفیت بنزین، تغییر خوراک نفت خام از ۱۰۰ درصد نفت خام سبک اهواز به مخلوط ۵۵ درصد نفت خام اهواز و ۴۵ درصد نفت خام سنگین از حوزه های دیگر و رساندن کیفیت محصولات تولیدی به استاندارد ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ اروپا، هم در افزایش کیفی تولیدات و هم در افزایش کمی آنها، یکی از نمونه های موفق تکیه بر توان داخلی است.

این پالایشگاه پس از گذشت حدود ۵ سال از آخرین تعمیرات اساسی، پایان فروردین ماه امسال در ۵ واحد عملیاتی به تعمیرات اساسی رفت. علیرضا امین، مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند از آغاز تعمیرات اساسی ۵ واحد عملیاتی پالایشگاه شازند اراک در ۲۹ فروردین امسال و پایان این عملیات در کمتر از یک ماه خبر داد و گفت: تعمیرات اساسی با موفقیت و بدون حادثه تمام شده و اکنون این پالایشگاه با تمام ظرفیت در حال بهره‌برداری است، در این شرایط مقدار تولید روزانه بنزین یورو ۴ پالایشگاه شازند از ۸ تا ۱۲ میلیون لیتر به ۱۶.۵ میلیون لیتر رسیده است.

وی با اشاره به این‌که واحدهای تقطیر، گاز مایع، تبدیل کاتالیستی، کاهش گرانروی و تصفیه نفت سفید در فاز اول، تعمیر اساسی شده‌اند، گفت: مدت زمان تعمیرات اساسی هرکدام از واحدها به ترتیب ۲۷ روز، ۱۹ روز، ۲۱ روز، ۲۶ روز و ۲۳ روز بوده که در برخی واحدها بی‌سابقه است.

مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی‌(ره) شازند زمان انجام آخرین تعمیرات اساسی را سال ۹۲ اعلام کرد و گفت: به‌کارگیری پیمانکار و نیروهای بومی در روند این تعمیرات ویژگی مهمی است؛ ۸۰ درصد از نیروهایی که در تعمیرات اساسی پالایشگاه فعالیت داشتند از شهرستان شازند جذب و پس از انجام مصاحبه و گذراندن آموزش و دوره ایمنی (HSE) به‌کار گرفته شدند.

طبق اعلام این مدیر مسئول، ۲ فاز دیگر از تعمیرات اساسی این پالایشگاه امسال انجام می‌شود و در هر فاز، چهار تا ۶ واحد دیگر تعمیر اساسی خواهند شد.

در حال حاضر پالایشگاه اراک بدون وقفه در حال تولید روزانه ۱۶.۴ تا ۱۶.۵ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ است.

ظرفیت اسمی تولیدات پالایشگاه اراک در جدول زیر نشان داده شده است.

پالایشگاه اراک

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.