پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ایران و اسپانیا تفاهم‌نامه همکاری نفتی امضا کردند

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حاشیه کارگروه مشترک ایران و اسپانیا، تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و اسپانیا توسط حسین اسماعیلی شهمیرزادی، مدیرکل اروپا و آمریکا و همسایگان دریای خزر وزارت نفت و مرسدس مونه‌درو، رئیس هیئت نمایندگی اسپانیا امضا شد.

این تفاهم‌نامه به‌منظور تشویق شرکت‌ها برای همکاری در حوزه‌های پایین و بالادستی، تامین تجهیزات همراه با انتقال دانش و فناوری‌هایی که در ایران تولید نمی‌شود، افزایش حوزه‌های IOR و EOR همکاری در حوزه‎های پتروشیمی و پالایشی و تبادل دانش فنی امضا شد.

امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی در کارگروه مشترک ایران و اسپانیا، گفت: باوجود برخورداری ایران از ذخایر غنی نفت‌وگاز، میزان بهره‌برداری از منابع موجود در هر دو حوزه چندان مطلوب نیست.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون ظرفیت تولید تقریبا ۴ میلیون بشکه نفت و حدود ۴۰ میلیارد مترمکعب گاز را دارد، افزود: نرخ بهره‌برداری چندان رضایت بخشی در این حوزه‌ها نداریم.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت ادامه داد: پایه مهندسی و صنعتی قوی کشور و همچنین جابه‌جایی قطعات و قطعه‌برداری (Canabilization) در حوزه انرژی در چند دهه گذشته از سقوط صنعت نفت ما که می‌توانست ۲۰ سال پیش اتفاق بیفتد؛ پیشگیری کرد و امروز شاهد حضور عزتمندانه صنایع نفت و گاز ایران در بازار جهانی هستیم.

زمانی‌نیا، نیاز به نوسازی زیرساخت‌های صنعت را زمینه خوبی برای مشارکت شرکت‌های خارجی و جذب سرمایه‌‌‌گذاران این حوزه برشمرد و گفت: از این رو نیازی جدی به همکاری شرکای خارجی مانند اسپانیا در زمینه انتقال فناوری و ارائه خدمات مدیریتی وجود دارد.

وی با یادآوری این‌که ایران و اسپانیا در گذشته همکاری‌های گاه موفق و گاه نیمه تمامی با هم داشته‌اند، گفت: فارغ‌التحصیلان آموزش دیده و با کیفیت صنعت نفت ایران نسبت به دیگر کشورهای منطقه در سطحی غیرقابل مقایسه قرار دارند که می‌توانند در پروژه‌های جدید به کار گرفته شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.