پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ایران بزرگترین متانول‌ساز صنایع پتروشیمی جهان شد/ ۳ غول جدید متانول ایران آماده راه‌اندازی شد

به گزارش پایگاه اطلاعات و انرژی فراساحل به نقل از انرژی نیوز، موسسه گلوبال دیتا انرژی، اعلام کرد: ایران با سبقت گرفتن از کشورهایی همچون آمریکا و چین به بزرگترین متانول‌ساز صنایع پتروشیمی جهان تبدیل شده است.

بر این اساس ایران در سال‌های آتی بالاترین افزایش ظرفیت تولید متانول جهان را به خود اختصاص خواهد داد و در طول سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ میلادی در مجموع ۳۰ میلیون تن در سال ظرفیت متانول خود را افزایش خواهد داد. کشورهای آمریکا و چین با افزایش ۱۲ و ۱۰ میلیون تن در رتبه دوم و سوم جای خواهند داشت.

در حال حاضر پیش بینی‌ها نشان می دهد که ایران تا سال ۲۰۲۲ میلادی ۵۴ درصد از کل افزایش ظرفیت تولید متانول جهان را به خود اختصاص خواهد داد. ایران احداث ۱۲ مجتمع تولید متانول را در دستور کار خود دارد. در میان این طرح‌ها، پتروشیمی کاوه بالاترین ظرفیت تولید متانول جهان را با تولید سالانه ۲.۳ میلیون تن محصول در اختیار دارد.

علاوه بر این تا سال ۲۰۲۲ میلادی آمریکا ۲۲ درصد از رشد ظرفیت تولید متانول جهان را به خود اختصاص خواهد داد. این کشور قرار است تا آن زمان ۶ مجتمع متانول جدید احداث کند. همچنین انتظار می رود سال ۲۰۲۲ میلادی چین حدود ۱۸ درصد از رشد ظرفیت تولید متانول جهان را به خود اختصاص دهد. این کشور ۱۰ مجتمع تولید متانول جدید را احداث خواهد کرد.

آخرین وضعیت ساخت طرح‌های جدید متانول ایران

به گزارش اپیک، در شرایط فعلی ساخت همزمان ۱۲ طرح جدید تولید متانول در صنعت پتروشیمی ایران در مجموع با ظرفیت تولید سالانه ۱۹ میلیون و ۱۶۰ هزار تن محصول آغاز شده است.

در شرایط فعلی سه طرح متانول کاوه با ۲.۳ میلیون تن، طرح متانول پتروشیمی بوشهر با یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن و پتروشیمی مرجان با یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن ظرفیت به ترتیب دارای پیشرفت اجرایی ۱۰۰ درصد، ۹۲ و ۹۷ درصد هستند.

بر اساس برنامه زمان بندی پیش بینی می شود این سه طرح تا اواسط سال آینده راه اندازی و تولید از این واحدها آغاز شود.

علاوه بر این پتروشیمی سبلان با ۶۶ درصد پیشرفت، کیمیای پارس خاورمیانه با ۵۸ درصد، متانول دنا با ۵۳ درصد، متانول سیراف با ۳۴ درصد، دی پلیمر آریا با ۲۵ درصد همگی از ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول برخوردار هستند.

در کنار این طرح‌ها، ساخت پتروشیمی صنعت لاوان با ۲۶ درصد و ارگ شیمی پارسا با ۱۲ درصد و هر یک میلیون تن ظرفیت تولید سالانه متانول از دیگر طرح‌های در دست اجرا بوده که خوراک این دو واحد برای تولید متانول آمونیاک است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.