پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ایران بزرگترین صادرکننده نفت به ترکیه شد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز، پس از فرانسه، اسپانیا، ایتالیا حالا نوبت به بازار نفت ترکیه رسید تا تسلیم بشکه‌های نفت سبک و سنگین ایران شود، تفاوت بازار نفت ترکیه بر خلاف سایر بازارها این بود که شکست عربستان سعودی با وجود تخفیف‌های متعدد قیمت سنگین‌تر بود.

بر اساس گزارش نشریه میس، ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی با ثبت بالاترین فروش، بزرگترین تامین کننده نفت ترکیه شده و نکته قابل تامل آن است که همزمان با کاهش فروش و صادرات نفت همه رقبا حجم فروش نفت ایران نه تنها کاهش نداشته که با افزایشی بیش از ۹۰ هزار بشکه در روز همراه شده است.

ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی با ثبت ۹۱ هزار بشکه افزایش فروش نفت در بازار ترکیه در مجموع به طور متوسط روزانه ۲۳۰ هزار بشکه نفت به این کشور همسایه صادر کرده و سهمی حدود ۴۵ درصدی از بازار ۵۱۳ هزار بشکه‌ای نفت ترکیه را به خود اختصاص داده است.

سال گذشته میلادی پس از ایران، عراق با صادرات روزانه ۱۴۰ هزار بشکه نفت سهمی ۲۷ درصدی از این بازار را در اختیار داشته و عربستان سعودی هم با صادرات روزانه ۳۶ هزار بشکه نفت تنها هفت درصد از بازار نفت ترکیه را در اختیار گرفته است.

به غیر از ایران که در سال ۲۰۱۷ روند صادرات نفتش صعودی بوده تمامی کشورهای صادرکننده نفت به ترکیه همچون عراق، روسیه، کویت، عربستان سعودی و قزاقستان در سال گذشته میلادی با افت فروش و صادرات طلای سیاه در این بازار نفتی دست و پنجه نرم کرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.