پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

اوپک: ایران ماه گذشته ۳.۲۹۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد

0

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام در گزارش جدید خود از کاهش ۱۵۶ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت ایران در اکتبر ۲۰۱۸ خبر داده است. تولید نفت ایران در ماه سپتامبر ۳.۴۵۲ میلیون بشکه در روز بوده که این رقم در ماه اکتبر یعنی یک ماه قبل از اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران به ۳.۲۹۶ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

بر این اساس تولید نفت ایران در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل از آن ۴.۵ درصد کاهش یافته است که رشد ۲.۳ درصدی قیمت نفت بخشی از زیان ایران بابت افت تولید و صادرات نفت را جبران کرده است.

متوسط قیمت نفت سنگین ایران در اکتبر امسال ۷۷.۰۴ دلار در هر بشکه بوده است که این رقم نسبت به ماه قبل ۱.۷۶ دلار یا ۲.۳ درصد افزایش داشته است. متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ماه سپتامبر ۷۵.۲۸ دلار در هر بشکه اعلام شده بود.

متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ۱۰ ماهه ۲۰۱۸ نیز ۶۹.۵۹ دلار در هر بشکه بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد رشد داشته است. متوسط قیمت نفت سنگین ایران در ۱۰ ماهه ۲۰۱۷ بالغ بر ۵۰.۰۸ دلار گزارش شده بود.

بر اساس گزارش اوپک، مجموع تولید نفت این سازمان در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل از آن ۱۲۷ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به ۳۲.۹ میلیون بشکه در روز رسیده است.

طبق گزارش اوپک تولید نفت در سال ۲۰۱۹ از تقاضای جهانی پیشی می گیرد و باعث عرضه بیش از حد نفت در بازار می‌شود.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۹ با کند شدن رشد اقتصاد جهان و افزایش سریع عرضه نفت توسط تولیدکنندگان رقیب، با عرضه بیش از تقاضای بازار مواجه خواهیم شد و باید تولید را کاهش دهیم .

اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد تقاضای نفت در سال آینده ۱.۲۹ میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد که این رقم ۷۰ هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه گذشته این سازمان است و چهارمین کاهش متوالی در پیش بینی های صورت گرفته توسط اوپک است.

اوپک در این گزارش نوشت گرچه بازار نفت در حال حاضر به تعادل رسیده است، ولی پیش بینی های سال ۲۰۱۹ برای رشد تولید کشورهای غیرعضو اوپک نشان می دهد که تولید مقادیر بالای نفت از توسعه تقاضای جهانی پیشی می گیرد و باعث عرضه بیش از حد نفت در بازار می‌شود.

اوپک در جلسه ششم دسامبر در مورد این سیاست مذاکره می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.