پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

اولین قرارداد IPC که به بیع متقابل تبدیل شد!

0

اظهارات نورالدین شهنازی‌زاده مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) نشان می‌دهد که فعلاً قید امضای قرارداد IPC برای توسعه میدان نفتی یادآوران زده شده است و قرار است که ابتدا شرکت چینی سینوپک، فاز دوم توسعه این میدان را بر اساس قرارداد بیع متقابل انجام دهد و سپس توسعه این میدان در قالب قراردادهای جدید نفتی به یک پیمانکار جدید واگذار شود.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز: سخنان جدید مدیرعامل شرکت متن در مورد نحوه توسعه میدان عظیم یادآوران، نشان می‌دهد که چینی‌ها فعلاً در این میدان ماندگار هستند. با این حال، سخنان وی ابهاماتی جدیدی را نیز حول این میدان ایجاد کرده است.

شهنازی زاده گفته است: برای توسعه فاز دوم میدان یادآوران درحال مذاکره با شرکت سینوپک هستیم. البته توسعه این میدان براساس قراردادهای IPC صورت خواهد گرفت اما پیش از آن می‌توانیم فاز دو را به صورت الحاقیه فاز یک در قالب بای‌بک [یا قرارداد بیع متقابل] توسعه دهیم و در این فاصله گروه مذاکره یادآوران می‌تواند مذاکره برای توسعه این میدان در قالب قراردادهای جدید [نفتی] را ادامه دهد و پیمانکار را مشخص کند.

وی با بیان اینکه با شل و چند شرکت دیگر برای توسعه میدان یادآوران مذاکره شده است، گفته است: استفاده از فناوری‌های IOR و EOR جهت حفظ تولید میدان در یک بازه زمانی ۲۰ تا ۲۵ ساله مطرح است… اما زمانی که چاهی در زمین جدیدی حفر می‌شود شاید طی یک تا سه سال اول احتیاجی به IOR و EOR نداشته باشد. به عبارت دیگر زمانی که فشار اولیه چاه به تدریج کاهش یابد باید سرمایه و تکنولوژی صرف چاه کنیم تا بتوانیم تولید آن را حفظ کنیم.

شهنازی‌زاده عنوان کرده است: دلیلی ندارد این میدان را معطل نگه داریم تا مذاکره IPC آن به نتیجه برسد، چنانچه قراداد IPC اکنون به نتیجه برسد کمک چندانی نمی‌کند. این قرارداد زمانی کمک می‌کند چاه‌هایی که حفر شده با افت فشار مواجه شود. بنابراین از این فضا استفاده شده و طبق صحبتی که با وزیر نفت داشتیم، قرار شد توسعه فاز دو براساس قارداد فای‌بک پیش رود و در این فاصله زمانی هم مذاکرات IPC ادامه داشته باشد تا مستندات میدان آماده شود و پیمانکار آن مشخص شود. به محض اینکه پیمانکار مشخص شد، میدان در قالب قراردادهای جدید توسعه خواهد یافت.

شهنازی زاده در مورد جزئیات مذاکره با شرکت سینوپک چین گفته است: ظرفیت را برای چینی‌ها مشخص کردیم و برنامه داریم فاز دو را در دو گام توسعه دهیم. در گام اول تولید از این میدان از ۱۱۰ هزار بشکه به ۱۸۰ هزار بشکه و در فاز دوم از ۱۸۰ هزار بشکه به ۲۷۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت. جزییات دقیق این مذاکره تا دو ماه آینده مشخص می‌شود و قرارداد از پایان اردیبهشت اجرا می‌شود.سرمایه مورد نیاز برای توسعه میدان یادآوران هنوز مشخص نیست و بعد از مذاکرات مشخص می‌شود.

قرارداد میدان یادآوران سال ۲۰۰۸ به امضا رسید و قرار بود که این میدان در سه فاز توسعه یابد. قرار بود که در فاز نخست تا سقف ۸۵ هزار بشکه در روز از یادآوران تولید شود اما مقامات وزارت نفت اعلام کردند که تولید نفت از میدان نفتی یادآوران حتی از میزان برنامه‌ریزی شده برای فاز اول پیشی گرفته است و به ۱۱۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

در حالی شهنازی زاده گفته است توسعه فاز دوم یادآوران در قالب بیع متقابل صورت خواهد گرفت که غلامرضا منوچهری معاون شرکت ملی نفت سال گذشته گفته بود، فاز دوم توسعه این میدان در قالب IPC خواهد بود. بیژن زنگنه وزیر نفت نیز در مرداد ماه سال جاری از میادین آزادگان، یادآوران و لایه نفتی پارس جنوبی به عنوان سه میدانی نام برد که در اولویت اول امضای قراردادهای جدید نفتی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.